Yapı Dekorasyon Teknisyeni Nedir?

Yapı Dekorasyon Teknisyeni Nedir?
Yapıların iç ve dış cephelerinin boya, alçı, dekorasyon ve kartonpiyercilik, dökme tavan, bölme duvar, duvar giydirme yapımı, renk tasarımı ve yapı dekorasyon onarım işleri ile bunlara ait hesap ve teknik çizimleri yapan kişidir.

Görevleri
– Meslek hesapları yapar,
– Teknik çizimler yapar,
– Maliyet hesapları yapar,
– Proje detaylarını okuyup, gerekli araç ve gereci eksiksiz tamamlar,
– Yapı dekorasyonu için gerekli hazırlıkları yapar,
– Boya, badana, alçı sıva, alçı panel, bölme duvar ve asma tavan yapılacak mahal ölçülerinin alır, net malzeme miktarlarını hesaplar, gerekli çizimlerini yapar,
– Belirlenen net ölçülere göre alçı ve kartonpiyer malzemesini hazırlayarak montajını kuralına uygun yapar,
– Alçı sıva yapar,
– Her türlü yüzeye boya yapar,
– Kartonpiyer yapar,
– Dökme tavan ve montajını yapar,
– Renklerle tasarım yapar,
– Duvar kağıdı kaplaması yapar,
– Alçı panellerle bölme duvar yapar,
– Ahşap kaplama yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Spatula, Mala, Su Terazisi, Metre, Matkap, Dübel, Sıva Filesi, Çizim Araçları, Fırçalar, Rulolar, Boya Makinesi, Karıştırıcı, Alçı Makinesi, Mastar, Alçı Kalıpları, Bilgisayar ve Çizim Paket Yazılım Programları, Hesap Makinesi, Gönyeler, Alçı ve Boyalar, Kireç, Duvar Kağıtları, Cetveller, Çelik Şerit Metre, Dekorasyon Malzemesi.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Yapı Dekorasyon Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Temel matematik konularına ilgili,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Sabırlı, dikkatli, titiz ve sorumluluk duygusu gelişmiş,
– Mekanik ilgi ve yeteneğe sahip,
– Renkleri ayırt edebilen,
– Tahmin gücü yüksek,
– Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen,
– Görsel yeteneğe sahip,
– Detaylara özen gösterebilen,
– Rutin işleri yapmaktan rahatsız olmayan,
– İşbirliği içinde çalışabilen ve insanlarla kolay ilişki kurabilen,
– Yenilik ve gelişmelere açık, zamanı iyi kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Yapı Dekorasyon Teknisyenleri; konut, ofis, büro, stadyum, mağazalar, iş merkezleri gibi yerlerin iç mekan dekorasyon çizim, hesap ve imalat aşamalarında büro ve atölye gibi kapalı alanlarda, malzemenin uygulama ve montajında inşaat sahasında çalışırlar.

Çalışma ortamları aydınlıktır. Ancak, bu ortamlarda soğuk, nem, toz ve koku olabilmektedir. Yükseklikten dolayı tehlikeli ve çalışmalardan dolayı gürültülü olabilir. Binaların iç ve dış cephelerinin dekorasyonunda, boyanmasında ve kontrolleri sırasında yapılan iş ayakta olmayı gerektirir. Birinci derecede el aleti, makine ve dekoratif malzemeler ile ilgilidir.

Çalışırken tek başına olunabileceği gibi genellikle diğer çalışanlar, müşteriler, mimarlar ve mühendislerle iletişim halindedirler.

Mesleğin icrasında işbirliği esastır. Bu mesleği icra eden kişilerde zaman zaman bel ağrısı, solunum yolu hastalıkları gibi rahatsızlıklar olabilmekte, nadiren varis görülebilmektedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
– Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
– Ortak genel kültür dersleri 9. sınıfta verilmekte olup yıl sonunda öğrenci alanını belirler.
– Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir.
– 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin ilgi ve istekleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılmaktadır.
– Dala ait yeterlikleri içeren dersler 11. ve 12. sınıfta verilmektedir. Mesleki eğitim, okulda teorik/uygulamalı, işletme ve atölye ortamlarında ise uygulamalı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Genel olarak inşaat sektöründe iş bulma olanağı oldukça yüksektir. Bu alanda ülkemizde olduğu kadar uluslar arası alanda da başarılı çalışmalara imza atılmıştır.

İnşaat sektöründe teknolojik gelişmeler nitelikli işgücü ihtiyacını gerekli kılmıştır. İnsan nüfusunun her gün arttığı dünyamızda çalışma alanları da her geçen gün artmakta, insanların istekleri de bu doğrultuda çeşitlilik göstermektedir.

Bu nedenle, Yapı Dekorasyon Teknisyenleri genellikle özel sektöre ait işletmelerde, yetkili satış bayii ve üretim tesislerinde, mühendislik ve mimarlık bürolarında, müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti veren kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışabilirler. Kendi iş yerlerini kurabilirler. Teknolojik gelişmelerle birlikte mesleğin icrasında gerekli nitelik ve şartlarda değişiklik olmuştur.

İşe ait çizimler bilgisayar yazılım programları ile yapılmaktadır. Yapı dekorasyonunda kullanılan araç ve gereçler mesleğin icrasında bedensel güce duyulan ihtiyacı azalmıştır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
– 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir.

– Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.

– Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası
Özel sektörde çalışanlar ilk işe başladıklarında genellikle asgari ücretin 2 katı alırlar. Alınan ücrette iş yerinin büyüklüğü, teknisyenin işteki pozisyonu, deneyim ve yeterlilikleri doğrultusunda artış olabilmektedir. Bağımsız çalışanların ortalama kazancı ise yaptıkları işe ve performanslarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?