Uzakyol Vardiya Zabiti Nedir?

Uzakyol Vardiya Zabiti Nedir?
Uzakyol yapan ticaret filolarında deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin sevk ve idaresi ile ilgili işleri yürüten kişidir.

Görevleri
Uzakyol Vardiya Zabiti; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak:
– Kendisinden üst düzey gemi kaptanlarının (1. veya 2. Kaptan) talimatları doğrultusunda görev yapar,
– Köprüüstü’nden (geminin kumanda edildiği yer) geminin sevk ve idaresini yapar,
– Limanlarda yükleme ve boşaltmayı gözlemleyerek hatasız yapılmasını sağlar, aksaklıkları üstlerine bildirir.
– Gemi üzerinde, seferde ve limanlarda, emniyet ve güvenlik tedbirlerini alır,
– TTK Md.1096 gereği limanda ve seferde Kaptan talimatına uygun olarak Gemi Jurnalini tutar
– Vardiya sırasında harita, pusula, radar ve diğer seyrüsefer yardımcı araçlarından faydalanarak geminin emniyetli bir şekilde rotasında gitmesini sağlar,
– Güvertede görevli gemi adamlarının iş bölümünü yapar, yaptırır,
– Gemi adamlarının verilen emirlere göre çalışıp çalışmadığını kontrol eder,
– Işıldak, Flama, telsiz veya telefonla diğer gemilerle ve kıyıyla haberleşmeyi sağlar,
– Harita işlemlerini yapar,
– Bakım ve tutum işlemlerini yapar,
– Köprü üstü’nü seyire manevraya hazır hale getirir,
– Gemideki ulusal ve uluslararası gereklilikleri sağlar,
– ISM (Uluslararası Emniyetli Yönetim) evraklarını hazırlar,
– Ulusal ve uluslararası denetimlere gemiyi hazır hale getirir.
– Gemilerin Liman giriş ve çıkışı için gerekli evrakları düzenler.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Harita,
– Paralel cetvel,
– Pergel,
– Radar,
– Cayro pusula,
– Manyetik pusula,
– Gps,
– Gemi konsolları,
– Meteorolojik tahminleme aletleri,
– Yükleme elemanları,
– Tahliye elemanları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Uzakyol Vardiya Zabiti olmak isteyenlerin;
– Güç pozisyonlarda çalışabilen,
– Gördüğü ve işittiği sözcükleri, sayıları uzun süre aklında tutabilen,
– Sesleri ve renkleri ayırt edebilen,
– Uzun süre evlerinden ayrı kalabilecek psikolojik yapıya sahip,
– Tahmin edebilme gücü yüksek,
– Göz ve el koordinasyonunu sağlayan,
– Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi,
– Ayrıntılara dikkat eden,
– Yönergeyi izleyebilen,
– Ekip çalışmasına yatkın,
– Yenilik ve gelişmelere açık,
– Yabancı dil öğrenmeye açık,
– Fen bilimlerine, özellikle astronomi ve matematiğe ilgisi olan,
– Dikkatli, titiz ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Çalışma ortamı, gürültülü ve kokulu olabilir. Çalışma süresinin büyük çoğunluğu gemide ve deniz ortamında olacağı için sarsıntı, hava akımı, titreşim ve basınca çoğu zaman maruz kalabilirler. Çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde yanma, kayma, düşme, çarpılma, boğulma ve makine kazalarına maruz kalabilirler.

Gemide taşınan yükler arasında yakıcı, patlayıcı ve zehirli maddeler olabileceğinden bunlara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Diğer mesleklerden farklı olarak, gemi uluslararası sularda seyrettiği için güvenli olmayan bölgelerde korsanların saldırılarına uğrayabilirler.

Çalışmanın büyük kısmı gemide ve su üzerinde olacağı için 7/24 vardiyalı şekilde çalışılacaktır, çalışmanın olmadığı zamanlarda da gemi içerisinde vakit geçirmek zorunda kalırlar.

Yılda 2 ay karada geçirmek üzere izinli sayılırlar. Uzakyol Vardiya Zabiti işi gereği güverte personeli, deniz sigorta şirketi elemanları, yerli ve yabancı denizcilik ve liman işletmelerin elemanlarıyla iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
– Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır, 1 yıl da hazırlık sınıfı vardır.

– Eğitim boyunca öğrenciler; 7 yarıyıl karada teorik ders ve laboratuvar Uygulamalarına ek olarak gemide 12 ay uygulamalı deniz eğitimi almaktadırlar. Eğitim süresi boyunca öğrenciler üniforma giymek zorundadırlar. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, pazar araştırmaları gibi dersler okutulur. Yabancı dil ve özellikle İngilizce önemlidir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Günümüz dünya ticaretinin yüzde 85’inin deniz yoluyla gerçekleştirilmesi, üç tarafı denizlerle çevrili ve denizciliğin gelişmesine uygun şartlara sahip olan ülkemizin ekonomik kalkınmasında denizcilik sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır.

Bu bağlamda çeşitli kişi ve kuruluşların ticaret filolarında Uzakyol Vardiya Zabitleri iş bulabilmektedirler. Uluslararası düzeyde çok yönlü rekabet ve çalışma şartları altında bulunan denizcilik sektöründe üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır.

Uzakyol vardiya zabitleri deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler. Özellikle son yıllarda denizciliğe yapılan teşviklerle uluslararası katkılarla, uluslararası düzeyde gelişmelere açılan denizcilik sektörümüz, yabancı ya da Türk denizcilik şirketlerinde ve gemilerinde mezunlara iş bulma imkânı vermektedir.

Deniz hizmeti veren kuruluşlara ait ofislerde enspektör, teknik müdür, acenta hizmetleri, gemi kiralama gibi hizmetlerde çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
– Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu burs kredi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar.
– Gemicilik sektöründe ücretler dolar cinsinden ödenmektedir, öğrenciler stajları boyunca kazanç elde edebilmektedirler.

Eğitim Sonrası
Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfından ücret almakta ve yıllık artışlardan faydalanmaktadır. Özel sektörde çalışanların ücretleri firmalara göre değişiklik göstermektedir. İş deneyimi, yabancı dil, gemi tipi, sefer bölgesi, verimlilik gibi kıstaslar ücrette önemli rol oynamaktadır Uzakyol Güverte Zabitleri çalıştıkları ticaret filolarında yaklaşık asgari ücretin 4-10 katı arasında kazanç elde edebilmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?