Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Nedir?

Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Nedir?
Uluslararası pazarda faaliyet gösteren firmaların, farklı alanlardaki üretim, satış, satın alma ve nakliye işlerinde yöneticilerle birlikte çalışan kişidir.

Görevleri
– Uluslararası pazarları inceler, özelliklerini belirler,
– İşletmelere gereksinim duydukları malları hangi ülkelerin hangi firmalarından elde edebilecekleri konusunda bilgi verir,
– İşletmelere satacakları mallar için uygun pazar seçenekleri hazırlar,
– Malların güvenli bir biçimde taşınması için satıcı ve alıcı firmalarla nakliye işletmeleri arasında ilişki kurulmasını sağlar,
– Nakliye taşıt, rotalama ve planlama, ambar, malzeme yönetimi, paketleme, stok kontrolü, fabrika ve ambar yeri seçimi, tesis tasarımları ile sipariş yönetimi ve müşteri hizmetleri konularında çalışmalar yapar,
– Çalışmalarını ulusal ve uluslararası ticaret mevzuatına uygun olarak gerçekleştirir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Her türlü iletişim araçları,
– Her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Uluslararası lojistik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere özellikle ekonomi, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
– Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek,
– Girişimci, risk alabilen kimseler olmaları gerekir.
İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Meslek elemanları üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim ve pazarlama bölümlerinde görev almaktadırlar. Bu nedenle de uluslararası lojistik meslek elemanları uluslararası ticaret yapan kamu ve özel sektör iş yerlerinde ya da işletmelerinde çalışmaktadır.

Çalışma ortamları genellikle büro ortamı olup, sıklıkla seyahat ederler. Temiz bir ortamda birden fazla işi aynı anda rutin olarak yaparlar. Belirli bir mesai saatleri yoktur. Gerekirse hafta sonu da çalışırlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Ayrıca ikinci sınıfta öğrencilerin en az 50 günlük staj yapmaları gerekmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Uluslararası lojistik meslek elemanları, uluslararası çalışan tüm kuruluşların üretim, depolama, nakliye, pazarlama bölümlerinde, kargo ve nakliye firmalarında dış ticaretin yoğun olduğu büyük illerde kamu sektörünün gümrük, liman işletmeciliği bölümlerinde çalışabilirler. Mezunlar ithalat-ihracat uzmanı, dış ticaret elemanı, satın alma uzmanı ve/veya satış temsilcisi(iç-dış piyasa) pazarlama elemanı olarak görev yapabilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
50 günlük staj döneminde staj yapılan işyerinin stajyerlere ödediği ücreti alabilirler. Ayrıca eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve katkı kredisi ile diğer kamu kurumları ve kuruluşlarınca verilen kredi ve burs olanaklarından yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası
Meslek elemanları özel sektörde net asgari ücretin 4 ile 6 katı arasında değişen miktarlarda ücretlerle iş bulabilmektedirler. Kamuda ise 10.derecenin 2.kademesinden işe başlamaktadırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?