Tv-Radyo Programcılığı Teknikeri Nedir?

Tv-Radyo Programcılığı Teknikeri Nedir?
Radyo ve Televizyonda programların kaliteli bir biçimde sunulması için kamera çekim, ses, kurgu, ışık, görüntü gibi işlerde çalışan kişidir.

Görevleri
Radyo-TV programcılığı teknikeri;
– Radyo ve TV programlarında film yapımı ve yönetimi, resim ve ışık, görüntü seçiciliği gibi diğer teknik konularda çalışır. Bunun için;
– Radyo ve TV’ de kurgu tekniğini oluşturur,
– TV’de dekor tasarımını yapar,
– Mekan seçiminde yardımcı olur,
– Programların banda ve filme alınması işlemlerini yürütür.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Kamera, kamera sehpası,
– Kamera taşıyıcı sistemler,
– Kablolar,
– Projeksiyon alet ve makineleri,
– Sahne ve dekor malzemeleri,
– Film ve bantlar,
– Uydu ve haberleşme sistemleri ile ilgili aygıtlar,
– Yayımcılık ile ilgili her tür elektrikli ve elektronik malzemeler,
– Her tür ses ve görüntü cihazları,
– Her tür büro malzemeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Radyo-TV programcılığı Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Güzel sanatlara ilgi duyan,
– Mekanik işlere yatkın,
– Renkleri ve şekilleri algılama yeteneğine sahip,
– Ekip çalışmasından hoşlanan,
– Yaratıcı ve çok yönlü düşünebilen,
– Yeniliklere açık,
– İnce ayrıntıları görebilen, dikkatini bir noktaya yoğunlaştırabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Radyo-TV programcılığı Teknikeri; işin niteliğine göre stüdyo, dış çekim ortamı, sakin bir kayıt odası gibi yerlerde çalışır. Birinci derecede teknik işlerle ilgilidir. Çalışma ortamı çoğu kez temiz bir stüdyo ortamı olmakla birlikte, bazen de açık havada kalabalık, soğuk, sıcak ve yağışlı hava şartlarında çalışmaları gerekebilir.

Radyo-TV sektörü ekip çalışmasını gerektirdiğinden diğer teknik ekip personeli ile sürekli iletişim halindedir. Çalışma saatleri düzenli değildir. Sabahın çok erken veya gece yarısı çalışma söz konusu olabilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Meslek eğitim süresi 2 yıldır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Radyo-TV Programcılığı Teknikerliği eğitimini tamamlayanlar; Sinema, Tiyatronun teknik ekiplerinde, reklam kuruluşlarının program metin yazarlığı, reklam krokisinin ortaya çıkarılmasında görev alabileceği gibi, Radyo-TV kuruluşlarında ve özel film prodüksiyon şirketlerinde; program yapımcısı, program yazımı, programın banda ve filme aktarılması, dekor düzenlemeleri, kamera çekimi, programın ışık, ses, görüntü sistemlerinin oluşturulması faaliyetlerinde iş bulabilir.

Ayrıca; kişiler fotoğrafçılıkta görsel teknikleri üzerinde de eğitim aldıkları için yazılı medya alanında fotoğrafçılıkta yapabilirler. Görsel medyanın her geçen gün gelişmesi ve teknik olarak ilerleyebilmesi, konusunda eğitim görmüş ekiplerin yetişmesiyle mümkündür. Eğitimin gerek teorik ve gerekse pratik olması bölüm mezunlarını nitelikli kılmakta ve iş bulma imkanlarını arttırmaktadır

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Çeşitli alanlarda çalışma imkanının olması ve çalıştığı sektörün büyüklüğü, işyerlerinin ücret politikaları sonucunda değişik ücretler söz konusudur. RadyoTV kuruluşlarında liyakate dayalı ücret politikası olup; tecrübe, vasıf ve işinde başarılı olma gibi durumlar ücreti değiştirmektedir. Piyasada belirlenmiş bir ücret yoktur. Kişinin sektördeki pozisyonuna göre de değişebilir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?