Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı Nedir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı Nedir?
Turizm ve otelcilik işletmelerinde turizm hizmetinin sunumu, pazarlanması ve işletmenin dış müşterilere tanıtımında görev alan kişidir.

Görevleri
Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanlarının başlıca görevleri; müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamak için yöntemler geliştirerek uygulamaktır. Sektördeki branşlara göre,
– Ön büro hizmetleri kapsamında rezervasyon, otele giriş-çıkış işlemleri vb.
– Kat hizmetleri kapsamında odaların tertip, düzen ve temizliği ile müşteri hizmetlerinin yerine getirilmesi,
– Servis hizmetleri kapsamında yiyecek, içecek vb. servis hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi görevleri yürütürler.
– Ayrıca çalışılan işyerlerine göre değişiklikler göstermekle beraber mutfak, bar, muhasebe, satın alma, pazarlama ve satış departmanlarında yöneticilik görevleri de vardır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Faks, teleks, telefon vb. iletişim araçları
– Hesap makinesi,
– Diğer büro malzemeleri,
– Yiyecek ve içecek servis araç ve gereçleri,
– Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere özellikle turizm, ekonomiye ilgi duyan,
– Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, sabırlı,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen,
– Girişimci,
– Enerjik ve dakik,
– Araştırıcı-çalışkan ve dürüst,
– Ekip çalışmasına yatkın, kimseler olmaları gerekmektedir.
En az bir yabancı dili bilmek ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran bir etkendir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Turizm ve otelcilik meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı, klimalı çağdaş görünümlü işletmelerde çalışırlar. Yerli ve yabancı turistlere hizmet sunarlar. Meslektaşları, diğer çalışanlar, işveren ve müşterilerle iletişim halinde çalışırlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitimin süresi hazırlık sınıfı olan Meslek yüksekokullarında 3 yıl, olmayanlarda ise 2 yıldır. Eğitim, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 60 işgünü staj zorunludur.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Programdan mezun olanlar konaklama işletmelerinin (Ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları vb departmanlarında), Yiyecek içecek işletmelerinde, seyahat acentelerinde, rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe vb. departmanlarında, havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında ve yönetici olarak çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı vardır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler.

Eğitim Sonrası
Kamu kurumlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen ücreti alırlar. Özel sektörde eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneğine, deneyimine ve pozisyonuna, ayrıca işletmenin yapısına göre değişmektedir. Alınan ücret işe başlarken asgari ücretle 2 katı arasında değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?