Trikotajcı Nedir?

Trikotajcı/Endüstriyel Örmeci Nedir? Ne İş Yapar?
Kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları ve ev tekstilinin endüstriyel (makine ile) örgü ve dikimini yapan kişidir.

Görevleri
– Makineye ve örgüye uygun iplikleri hazırlar,
– Yapılacak örgüye göre trikotaj makinesini ayarlar,
– Makinede örgü işlemini gerçekleştirir.
– Örülen kumaş parçalarının dikimini yapar,
– Ütü ve kalite kontrolünü yapar,
– Makinelerin basit onarım ve bakımlarını yapar,

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Makine ve örgüye göre iplikler,
– Trikotaj makineleri(Mekanik ve elektronik)
– Koruyucu iğneler,
– Aktarma aletleri,
– Boş desen kartları, makineye ait dolu desen kartları,
– Tarak, makas vs.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Trikotajcı olmak isteyenlerin;
– Çok dikkatli,
– Göz ve elini eşgüdümle kullanabilen,
– Çizim yeteneği olan,
– Aynı işi yapmaktan bıkmayan, sabırlı,
– Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Trikotajcılar; kapalı, tozlu, gürültülü mekanlarda çalışırlar. Atölyeler sürekli olarak aydınlıktır. Makinelerden kaynaklanan titreşim vardır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar.

Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır.

Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir.

Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Trikotaj, hazır giyim endüstrisinin bir parçasıdır. Giysiler, insanların kendileri ve çevreleri hakkındaki duygularını yansıtır. Giyim bireyin kişisel bir parçası gibidir.

Son yapılan araştırmalar bireyde giyinmenin önemini; başarılarına, başarısızlıklarına, toplumdaki yerine bağlı olduğunu göstermektedir. Giyim, bireyin iç dünyasını oluşturan ve kendine güven duygusunu destekleyen önemli bir güç oluşmasını sağlar.

Bu çerçevede trikotajcılar, kamu ve özel işletmelerde, atölyelerde, moda merkezlerinde iş bulabilirler. Konfeksiyon mağazalarına sipariş iş yapabilir ve kendi iş yerlerini kurabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
– 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir.

– Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.

– Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası
– Kalfalık belgesi alan kişilerin alacakları ücret piyasa fiyatları ve pazarlığa bağlı olarak değişmektedir.

– Aylıklı olarak çalışabilecekleri gibi parça başı ücret yahut prim sistemi ile çalışmaktadırlar.

– İşinde uzmanlaşan ve kendi atölyesini kurmuş kişiler, kalite, reklam, pazarlama konularındaki başarılarına göre daha yüksek gelir elde edebilirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?