Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Nedir?

Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Nedir?
Bir tiyatro eserini veya metnini düşünsel anlamda yorumlayarak anlamlı hale getiren ve eserin içeriğinde yer alması gereken konular üzerinde (metinsel içerik, sahne dekoru, sahne tasarımı, kostüm, ışık, ses, görüntü vb. tüm olguları alarak) uyumlaştırma yapan ve fikirsel katkı sunan kişidir.

Görevleri
Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg, sahne dışı ve sahne üstü görev yapar.
Sahne dışı çalışmalar:
– Oyunu okur ve gereken araştırmayı yapar,
– Yazarlar veya çevirmenlerle oyun üzerine tartışır,
– Tiyatro yayınlarını okur,
– Kültür etkinliklerine katılma ve bu etkinlikler üzerine çalışır,
– Gazete, dergi, kültür sanat dergilerinde mevcut bir tiyatro eserinin bütünlüğü hakkında yazı yazar,
– Yaratıcı drama üzerine genç-yetişkin ve çocukları eğitir.
Sahne üstü çalışmalar:
– Metin inceleme ve araştırmalar yapar,
– Oyuncu ve yönetmen kadrosuyla oyun metnindeki karakterler ve olaylar üzerinde çalışır,
– Oyunun provası esnasında bütünlüğün bozulduğu noktalarda yönetmene fikir sunar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Tiyatro eleştirmeni ve dramaturgların malzemesi, her türlü kitaplar (felsefe, tarih, tiyatro eserleri, ekonomi vb), defter ve kalemdir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg olmak isteyenlerin;
– Güzel sanatlar ile Türk dili ve edebiyatına karşı ilgili,
– Sözel ifade ve sözel düşünme gücüne sahip,
– Okumaktan hoşlanan,
– Sosyoloji, ekonomi, felsefe, tarih vb. konuların gelişmelerini merak eden,
– Yaratıcı ve çok yönlü düşünebilen,
– Yeni fikirlere ve yeniliklere açık,
– Dikkatli ve sabırlı ve hafızası güçlü kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturgun malzemesi öncelikle sözcüklerdir. Çalışma yeri; bir tiyatro sahnesi olabileceği gibi evinin bir odası da olabilir. Yer-zaman kavramı bu meslek elemanı için söz konusu değildir. Çevirmen, yönetmen, sahne ve kostüm tasarımcıları, tiyatro oyuncuları, ses, ışık yönetmeni veya teknisyenleriyle iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim süresince; Dramaturji, Tiyatro Eleştirisi, Türk Tiyatrosu, 20. Yüzyıl Tiyatrosu, Reji ve Oyunculuk Tarihi, Karşılaştırmalı Metin, Çocuk Tiyatrosu vb. dersler görülmektedir. Teorik eğitimin yanı sıra; Seminer derslerine katılmaktadır.

Seminer Derslerinde; Yerli ve yabancı oyun yazarı, eleştirmen, yönetmen davet edilerek öğrenciye farklı bakış açıları tanıtılır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturji eğitimini tamamlayanlar; Esas olarak tiyatro alanında kuramcı ya da uygulamacı olarak çalışırlar.

Mezunların özel veya ödenekli tiyatrolarda dramaturg, metin yazarı, yönetmen olarak, çeşitli dergi, gazete ya da televizyon kuruluşlarında ve yayınevlerinde eleştirmen, muhabir, metin yazarı ya da editör olarak, sinema veya televizyonda dramaturg, metin yazarı ya da senarist olarak çalışabilmeleri mümkündür.

Bunun yanı sıra bölümün önemli çalışma alanlarından biri “Eğitimde Tiyatro” olduğundan, mezunlarımızın çeşitli okullarda eğitimde drama çalışmaları yapmaları, eğitim formasyonunu tamamlamaları halinde ise öğretmenlik hakkını elde etmeleri mümkündür

– Kültür ve sanat vakıflarında çalışarak, çeşitli sanatsal etkinlik düzenler.
– Şehir, devlet ve özel tiyatro topluluklarında dramaturg, genel sanat yönetmenliği, yönetmen veya yönetmen yardımcısı olarak çalışır.
– Reklam ajanslarında art direktör veya metin ve reklam yazarlığı yapar.
– Çocuk tiyatrolarında ve eğitim kurumlarında yaratıcı drama eğitimi verir.
Mezunların iş bulma imkanı mevcut olup, üniversite kontenjanlarının artması ve tiyatroların dramaturg çalıştırma ihtiyacı bilincine varmamaları sonucunda gelecekte iş bulma sıkıntısı yaşanılacağı düşünülmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası
Çeşitli alanlarda çalışma imkanının olması ve çalıştığı sektörün büyüklüğü, işyerlerinin ücret politikaları sonucunda değişik ücretler söz konusudur.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?