Terzi Nedir?

Terzi Nedir?
Alınan sipariş ve istenilen modele göre her tür abiye ve gelinlik kumaşını biçen, provaya hazırlayan, prova yapan, diken, süsleyip ütüsünü yapan sonrada hazırladığı abiye elbise veya gelinliği müşterinin beğenisine sunan nitelikli kişidir

Görevleri
-Müşterinin isteklerini dinler, değerlendiririr ve müşteriye bilgi verir,
-Ölçü alır, malzeme ihtiyacını belirler,
-Model tasarımı yapar, taslak çizim yapar, müşteri ile manken üzerinde model
değerlendirmesi yapar,
-Dikiş makinesini hazırlar,
-Modelden kalıp çıkarır, kalıp ile ölçünün karşılaştırmasını yapar,
-Kumaşı kalıba göre keser, yaka, kol, astar kalıbı hazırlar, astarı keser,
-Astar Provasını hazırlar, (Parçaları birbirine teğeller, müşteri bedenine uygunluğunu kontrol eder, hataları beden üzerinde işaretler ve giderir)
-Dikiş işlemlerini yapar,
-Diktiği abiye kıyafet veya gelinliği ütüler,
-Aksesuar ve süsleme işlemlerini yapar,
-Modayı takip eder, defilelere katılır, yardımcı elemanları eğitir

Kullandığı Araç ve Gereçler
Askı, Ayna, Biçki masası , Büyüteç, Cetvel, Dikiş makinesi , Dikiş makinesi aparatları, Etek boyu pompası , İğnedenlik, İlik açma aracı , Kalem, Kol tahtası, Makaslar, Makine kayışı , Manken , Mezura , Mıknatıs, Model kitapları , Ölçü defteri , Rulet, Tel fırça, Toz fırçası, Ütü, Ütü masası, Ütü yastığı , Yüksük , Agraf, Ambalaj kağıdı , Amerikan bezi , Astar, Balen, Birland , Boncuklar, Çiçek ütüsü , Çizgi taşı , Dantel, Deri, Dikiş iğneleri, Düğme, Ekstrafor, Elyaf, Etek kurşunu, Etiket, Fermejüp, Fermuar, Gelin teli , Grogren , Güpür, Hazır harç , İbrişim , İnci , İpek ,İplikler , Kadife, Karton , Köprü teli , Kordonet , Kumaş , Kumaş boyaları , Kurdele, Kürk, Makine yağı , Mermerşahi , Misina , Mülaj kağıdı, Organze, Pamuk, Parşömen kağıdı, Patiska , Payet, Pudra, Rudan, Sabun, Saten Silikon , Sünger , Süs şeritleri, Şanel, Şifon , Taç ,Tafta, Tarlatan, Tel, Tela , Toka, Toplu iğne , Tül , Tüy, Ütü bezi Vatka , Yapma çiçek

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Terzi (Abiye-Gelinlik) olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– Bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,
– El becerisi olan,
– Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Yaratıcı, tasarım yeteneğine sahip,
– Renkleri ayırdedebilen,
– Dikkatli ve titiz,
– İnsanlarla iletişimi iyi,
– Sabırlı , eleştiriye açık, ikna yeteneğine sahip,
– Ayrıntıları algılayabilen,
– Yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Terzi (Abiye-Gelinlik) kapalı alanlarda çalışır. İşini genellikle oturarak yapar. Prova ve ütü yaparken ayakta durur, eğilir. Dikiş makinesini çalıştırırken gürültü ve sarsıntı olabilir.

Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişir. İşini tek başına yapabilse de genellikle, yardımcılarıyla eşgüdüm halinde çalışır. Müşterileriyle ve yanında çalışanlarla etkileşimde bulunur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinde 2640/1736 saattir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
İşgücü piyasasında emek yoğun nitelikli bir meslek olarak yer alan Terzilik (Abiye-Gelinlik) geniş iş olanaklarına sahiptir. Terzilik (Abiye-Gelinlik) mesleği, kazanç yönünden de avantajlı oluşu nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu alanda çalışanlar, moda evlerinde ve butiklerde istihdam edilebildikleri gibi, kendi işyerlerini de açabilmektedirler.

Bu meslekte edinilen bilgi ve becerilerin, konfeksiyon alanında yer alan mesleklerde, erkek ve kadın giyim terziliğinde, iç giyim ve ev mefruşatında ve yapma çiçek, el süslemesi, batik gibi dekoratif alanlarda kullanılabileceği düşünülmektedir. Abiye ve gelinlik gibi özel istekleri karşılamaya yönelik konularda hizmet verilmesi nedeniyle, diğer terzilik alanlarına önemli bir alternatif oluşturan konfeksiyonun, bu alana olumsuz bir etkisi görülmemektedir.

Önemli ölçüde olmamakla birlikte, bu alanda çalışan meslek elemanları, kolay ve avantajlı buldukları konfeksiyon alanına kayabilmektedirler. Genellikle birkaç yardımcı elemanla çalışılan Terzilik (Abiye-Gelinlik) mesleğinde branşlaşma eğilimi görülmemektedir.

Bu alanda iyi eğitim görmüş, nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin getirdiği ve işin kalitesini artıran ve süresini büyük ölçüde azaltan araç, gereç ve ekipmanın takibi ve kullanım bilgisi giderek önem kazanmaktadır.

Teknolojik gelişmeler paralelinde bu meslekte çalışanların bilgisayar ortamında çizim ve tasarım yapabilmelerinin beklenebileceği düşünülmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Eğitim süresince herhangi bir ücret sözkonusu değildir

Eğitim Sonrası
Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin büyüklüğü ve tecrübeye göre değişmekle beraber ortalama olarak asgari ücretin 3 katı civarındadır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?