Tekstil Teknolojisi Teknikeri Nedir?

Tekstil Teknolojisi Teknikeri Nedir?
İplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon alanlarında üretimin takibini ve kontrolünü, makine bakım, ayar ve onarımını yapan, işçi ile işletme mühendisi arasında iletişimi sağlayan ara elemandır.

Görevleri
– Tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulamaya konulması için hazırlık çalışmaları yapar,
– Yapılacak üretime uygun olan makineleri hazırlar,
– Makinelerin bakım, ayar ve onarımını yapar,
– Üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar,
– Yarı mamul ve mamullerin kalite kontrolünü yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme kumaş, boya maddeleri, yardımcı malzemeler,
– İplik makineleri, dokuma makineleri, örme makineleri, boya-baskı-terbiye makineleri, kesim ve dikiş makineleri, konfeksiyon yardımcı malzemeleri, kalite kontrol cihaz ve aletleri,
– Bilgisayar vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Tekstil teknolojisi teknikeri olmak isteyenlerin;
– Matematik, fen derslerine ilgi duyan,
– Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip,
– El becerisi olan,
– Şekil ve renk algısı gelişmiş kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Tekstil teknolojisi teknikeri; tekstil fabrikalarının herhangi bir bölümünde (iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalite-kontrol laboratuarı) görev yapabilir.

Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları, kimyasal madde buharları bulunabilir. Tekstil teknikerleri çalışırken tekstil, makine, kimya, endüstri mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Tekstil programında, eğitim süresi liseden sonra 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir.

Özellikle: Bursa, istanbul, Adana, Denizli, Gaziantep gibi tekstil sanayii gelişmiş illerde ve boya-baskı-terbiye-konfeksiyon dallarındaki gelişmeler ışığında, bu alanlarda ileride iş bulma olanaklarının daha da artacağı tahmin edilmektedir.

Ayrıca, Gümrük Birliğine geçiş ve Avrupa Birliği ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, tekstil ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi sektörün rekabet gücünün artırılmasına bağlıdır.

Bunun için de kalitenin ve verimliliğin arttırılması gerekmektedir. Kaliteli üretim etkin bir kontrol mekanizması gerektirir. Bu nedenle, tekstil kalite kontrol teknisyenlerine talep artacaktır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, koşulları uygun olan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredisinden yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası
Ücret daha çok özel sektörde çalıştıklarından, kişi ile işveren arasında anlaşmayla belirlenir. Kişinin ücreti; bilgisi, yeteneği, statüsü, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önünde tutularak belirlendiğinden, kazanç durumu kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?