Tekstil Baskı Teknikeri Nedir?

Tekstil Baskı Teknikeri Nedir?
Tekstil (dokuma) ürünlerinin, boyanması, düzenlenmesi ve aprelenmesi (sertleştirilmesi) alanında tekstil mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

Görevleri
– Boyanacak veya desenlenecek kumaşın niteliklerine göre uygulanacak deseni ve renkleri saptar,
– Kumaşın cinsine uygun boya ve apre malzemesini hazırlar,
– Kumaşın boyanması, desenlenmesi ve aprelenmesi ile ilgili işlemi yürütür.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Çeşitli kumaş, boya, apre malzemeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Tekstil baskı teknikeri olmak isteyenlerin;
– Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine,
– Tasarım ve çizim yeteneklerine sahip,
– Renkleri ayırt edebilen,
– Boya maddelerine alerjisi olmayan, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Tekstil baskı teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Ortam nemli ve boya kokuludur. Görev sırasında birinci derecede malzeme ile meşgul olan tekstil baskı teknikeri, mühendis, teknisyen ve işçilerle, tekstil desenleri yapan meslek elemanları ile iletişim kurma durumundadır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Tekstil baskı teknikeri;
– Özel sektöre ait tekstil fabrika veya atölyelerinde görev alabilir,
– Kendi işyerini açabilirler.

Dünya tekstil sektörü istihdamın ve ihracatın yaklaşık %30-35’ini karşılamaktadır. Zaman zaman geçici bir durgunluk yaşansa da bu sektör önümüzdeki yıllarda varlığını gelişerek sürdürecektir.

Fabrika ve atölyelerde yeterince tekstil mühendisi bulunmasına karşılık tekniker düzeyinde eleman azdır. Bu nedenle mezunların iş bulmada zorluk çekmeyecekleri söylenebilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası
Tekstil baskı teknikerleri, genellikle özel sektörde çalıştıklarından ücretleri kendileri ile işveren arasında yaptıkları anlaşmayla belirlenir. Ücret, kişinin bilgisi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyi göz önünde tutularak belirlenir

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?