Seramik ve Cam Teknikeri Nedir?

Seramik ve Cam Teknikeri Nedir?
Cam ve Seramik üretimi yapılan işyerlerinde ürünün hammadde aşamasından üretim aşamasına kadarki süreçte çalışan teknik ara elemandır.

Görevleri
– Cam ve seramik üretiminde kullanılan hammaddelerin tespitini ve teminini sağlar,
– Hammaddeden numune alır, laboratuara gönderir, gelen sonuçların uygunluğunu kontrol eder,
– Üretimde kullanılan makinelerde oluşabilecek arızaların giderilmesini sağlar veya giderilmesi için sorumlulara bilgi verir,
– Cam eritme fırınlarında harmanın istenilen şekilde ergitilmesi konusunda çalışır, makinelere kaliteli cam gitmesini sağlar,
– Seramik hamurunun hazırlanması ve fırınlarda istenilen şekilde pişirilmesi konusunda çalışır. Kaliteli ürün üretimi için önlem alır,
– Üretim bandının kontrolünü sağlar,
– Kalite kontrol bölümlerinde uygun olmayan ürünlerin sevkiyata karışmaması için önlem alır,
– Sorumluluğunda çalışan personelin eşgüdümü ve yetiştirilmesini sağlar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Nem Ölçüm Cihazı,
– Pense, Makas, Kaynak Makinesi ve Tabancası, Testere, Gönye, Kumpas, Elektronik terazi,
– Cam ve Cam Mamulleri,
– Seramik ve Seramik Mamulleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Seramik- Cam Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Tasarım ve çizim yeteneği yüksek,
– Projeyi okuyup, yönergeyi takip edebilen,
– Yaratıcı ve araştırmacı,
– Beşeri ilişkileri iyi, ekip çalışmasına yatkın, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
– Cam üretimi yapılan işyerlerinde çalışan meslek elamanlarının çalıştıkları ortam gürültülü, yağlı, tozlu ve yüksek ısı altındadır. Önlem alınmadığı taktirde cam kesmesi ve yanma problemleri ile karşılaşılmaktadır.
– Seramik üretimi yapılan işyerlerinde ise çamurlu, tozlu, yüksek ısı ortamında çalışırlar.
– Çalışırken meslektaşları, amirleri ve işçilerle iletişimde bulunurlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Seramik ve Cam programında ön lisans düzeyinde 4 yarıyıllık dönemlerden oluşan 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Ayrıca 6 hafta işyerinde staj yapma zorunluluğu vardır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Cam-seramik teknikerleri cam sanayi üretim işyerleri, seramik fabrikaları, cam işleme atölyeleri, ateş tuğlası üretim tesisleri, tuğla ve kiremit fabrikaları, cam ve seramik hammaddeleri ile ilgili laboratuarlar, ev seramik atölyeleri, seramikten büro, masa üstü ve duvar panoları üretimi yapılan işyerlerinde çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yükseköğrenim ve harç kredisinden yararlanabilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası
Mesleğin eğitimini tamamlayan meslek mensuplarının kazanç durumları çalışılan işyerinin büyüklüğü ve sektörü itibarı ile farklılık arz etmekle birlikte, aylık kazançları (ortalama olarak) asgari ücretin 1 ila 3 katı arasında değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?