Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Teknikeri Nedir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Teknikeri Nedir?
Demiryollarında yol alt yapısı, bakımı üst yapı tekniği ve bakımı, demiryolu döşenecek alanda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, bağlantıların ve geçitlerin yapılması, demiryollarının bakımı ve onarımı ile ilgili işleri inşaat veya makine mühendisinin gözetiminde yapan kişidir.

Görevleri
– Teçhizatın genel kontrolünü yapar,
– Demiryolu hattı güzergahını kontrol eder,
– Rayları, ray bağlantılarını ve ray yastıklarını kontrol eder,
– Traversleri ve travers bağlantılarını kontrol eder,
– Balastı kontrol eder,
– Makasları kontrol eder,
– Demiryolu hattı döşeme işlemlerini yapar,
– Demiryolu hattı bakım ve onarım işlemlerini yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Yol inşası için yol makineleri (ray döşeme makinesi, balast serme ve temizleme makinesi, buraj makinesi vb.)
– Ray, travers, bağlantı elemanları

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Raylı sistemler yol teknolojisi teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fizik ve matematik derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı,
– Mekanik yeteneği gelişmiş,
– Yönergeyi izleyebilen,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,
– Çabuk ve doğru karar verebilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Teknikerleri çalışmalarını genellikle açık havada, soğuk, sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara ve çok büyük mali kayıplara yol açabilir. Görev yaptığı kimselerle ekip halinde ve koordineli olarak çalışırlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitimi süresi 2 yıldır. 30 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Demiryolu ulaşımının güvenli ve hızlı olması, ayrıca bu konunun ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde gittikçe artan bir öneme sahip olması, son yıllarda ülkemizde de bu konuya daha ciddi yaklaşılmasına neden olmuştur. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.

Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen metro ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır. Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yükseköğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Eğitim Sonrası: Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Ortalama olarak net asgari ücretin 1-1,5 katı civarında ücret almakta olup, belirli dönemlerde yapılan artışlardan faydalanmaktadırlar. Özel sektörde görev yapan teknikerlerin ücretleri firmalara göre değişmekle birlikte, ilk işe başlayışta net asgari ücretten biraz fazla olmaktadır. Çalışılan süre arttıkça ve verilen hizmetin niteliğine göre ücret de artmaktadır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?