Plastik Doğramacı/PVC Doğrama-İmalat ve Montajcı Nedir?

Plastik Doğramacı/PVC Doğrama-İmalat ve Montajcı Nedir?
Plastik profil ve yardımcı malzemelerden kapı, pencere, kepenk, sineklik vb. ürünlerin üretimi ve montajını yapan kişidir.

Görevleri
– Müşteri ile görüşerek, yapılacak olan kapı ve pencerenin ölçüsünü alır,
– Fiyat tespit ederek müşteriye bildirir
– Malzeme listesini çıkarır,
– PVC pencere ve kapı standartlarına uyarak ölçülendirip, şekillendirir,
– Plastik malzemeyi atölyede istenilen ölçü ve ebatlarda keser, deler, ayarlar, kesilen parçaları birleştirir.  Aksesuarları monte eder, sızdırmazlık kontrolünü yapar, yalıtım elemanlarını yerleştirir,
– Hazırlanan ürünü kontrol eder. Eksik ve aksaklıkları düzeltir,
– Hazırlanan ürünün monte edileceği yere nakliyesini sağlar,
– Binalara monte eder, camı takar, izolasyon işlemi yapar,
– Son kontrolünü yaparak müşteriye teslim tutanağı ile teslim eder.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Profil kesme makinesi,
– Köşe kaynak makinesi,
– Otomatik köşe temizleme makinesi,
– Freze,
– Su tahliye frezesi
– Çıta kesme makinesi,
– Destek saç kesme makinesi,
– Orta kayıt alıştırma makinesi,
– Testere,
– Tornavida,
– Çekiç,
– Matkap,
– Metre,
– Su terazisi,
– Kaynak makinesi,
– Plastik Malzemeler,
– Manivela,
– Spiral,
– Çeşitli aksesuarlar ( Kapı kolu menteşe vb)
– Montaj için dübeller, köpük,
– Çeşitli vidalar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Plastik doğramacı olmak isteyenlerin;
– Mekanik yeteneğe sahip,
– Dikkatli ve sabırlı,
– Tasarım ve çizim yeteneğine sahip, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
– Genellikle atölyelerde çalışırlar. Çalışmasının büyük bölümü kapalı ortamda atölye bir kısmı ise (ölçü alma ve montaj sırasında) atölye dışında inşaatlarda gerçekleşir.
– Çalışma ortamı gürültülüdür.
– Çalışırken makineler ve insanlarla iletişimde bulunurlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
– Plastik Doğramacılar genellikle özel sektöre ait atölyelerde çalışırlar.

– Plastik doğramacılık mesleğinde kendini yetiştirmiş meslek bilgisi ve sorumluluğu olan meslek mensuplarına har zaman ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Çevre bilincinin artması ve ormanlarımızın hızla tükenmesi nedeniyle, daha önceleri ağaçtan yapılan kapı ve pencereler artık profilden, alüminyum doğramadan ve plastik doğramadan yapılmaya başlanmıştır. Bunlar içerisinden plastik doğramacılık hızla gelişmektedir. Ayrıca, en temel ihtiyaçlarımızdan konut ihtiyacının her geçen gün artması sebebiyle bu meslek mensuplarına gelecekte de ihtiyaç duyulacaktır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Meslek mensuplarının kazanç durumları çalıştıkları işletmemin büyüklüğüne, iş kapasitesine, meslek mensubunun bilgi ve becerisine göre değişiklik arz etmektedir. Ancak, en az asgari ücret olan bu kazanç asgari ücretin 3 katına kadar çıkabilmektedir. Kendi işyerini açan meslek mensuplarının kazançları ise işyerinin büyüklüğü müşteri çevresi ve tanınmışlığı oranında farklılık arz etmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?