Peyzaj Teknikeri Nedir?

Peyzaj Teknikeri Nedir?
Çevre düzenlenmesi, park ve bahçelerin yapımı, bakımı ve onarımı konularında çalışan kişidir.

Görevleri
– Park ve bahçe düzenleme planlarının araziye uygulanması, çim alanlarının oluşturulmasını sağlar,
– Çevreye uygun süs bitkilerini seçer, bunların mevsime göre ekimi, gübrelenmesi, budanması, sulanması gibi işlerin planlanması ve yürütülmesinde peyzaj mimarına yardımcı olur,
– Süs bitkilerinin üretimi ve pazarlanması işlerinde çalışır

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Çizim araç-gereçleri,
– Toprak işleme ve tesviye araçları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Peyzaj teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine, özellikle bitki biyolojisine ilgili,
– Yaratıcı,
– Estetik görüşe sahip,
– Açık havada çalışmaktan hoşlanan, kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Peyzaj teknikeri, zaman zaman büro ortamında çalışmakla birlikte genellikle açık arazide çalışır. Açık arazide çalıştıkları ortam tozlu ve gübre kokulu olabilmektedir. Çalışırken, peyzaj mimarı, şehir plancısı, ziraat ve orman mühendisi, işçiler, yöneticiler ve diğer personelle iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Mesleğin eğitiminde yer alan dersler: Botanik, istatistik, bitki ekolojisi ve fizyolojisi, süs bitkilerinin gübrelenmesi, sulanması, hastalıkları, korunması ve pazarlanması, malzeme bilgisi, çizim tekniği, çim alanı tesisi gibi derslerdir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Peyzaj teknikerleri kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda park ve bahçelerin bakımı ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler. Son yıllarda park ve bahçeler ile yerleşim alanlarının düzenlenmesine giderek artan önem verilmektedir. Bu da peyzaj teknikerlerine duyulan gereksinimi artırmaktadır. Süs bitkileri yetiştiriciliği, üretimi ve satışında da çalışmaktadırlar.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Eğitimini tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının faydalandığı ücret ve tazminattan faydalanırlar. Özel sektörde çalışanlar ise asgari ücretin 2-3 katı tutarında ücret alırlar. Ancak bu ücret kişinin yetenek ve iş yapabilirliğine göre değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?