Özel Güvenlik ve Koruma Nedir?

Özel Güvenlik ve Koruma Nedir?
Kamu güvenliğini tamamlayıcı bir olgu olarak; kamu-özel kurum kuruluşların ve şahısların can, mal ve huzurunu, hak hürriyet ve güvenliklerini, yasaların izin verdiği ölçüde koruyan, gözeten, denetim ve kontrol yaparak alınan tedbirleri uygulayan kişidir.

Görevleri
– Ön danışma hizmetleri yapar,
– Araç giriş-çıkış kayıtlarını tutar,
– Diğer çalışanlarla bilgi iletişimini sağlar,
– Sabit nokta veya devriye nöbetinde gözetim yapar,
– Kamera görüntülerini izler,
– Kritik bölgeleri kontrol eder,
– Acil ve beklenmedik olayları ilgili yerlere bildirir ve bu durumlarda tahliye gerektiğinde insanlara yardımcı olur,
– Yangında ilk müdahaleyi yapar,
– Sivil Savunma Teşkilatına yardımcı olur,
– Mesleki yayınları ve teknolojiyi takip eder ve meslek içi eğitim faaliyetlerine katılır.
– Yakın çevreyi gözetim altında tutarak sorumluluk verilen güvenlik bölgesinde kurallara uyulmasını sağlar,
– Kişi güvenliği ve koruması yapar,
– Ziyaretçi ve personel giriş ve çıkış kayıtlarını tutar,
– Refakat hizmetlerini yapar,
– Görev yerinde güvenliği sağlamak amacı ile arama yapar,
– Tanımlanmış alanların farklı amaçlarla kullanılmasını engeller,
– Olası suçu önlemek amacıyla çalışmalar yapar, suçluyu yakalar ve adalete teslim eder,
– Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçmelerini sağlar,
– Görev alanında, haklarında yakalama, tutuklama veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama ve arama,
– Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alır,
– Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanete alır,
– Olay yerini ve delilleri koruma altına alır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Alarm sistemleri, Araç altı arama aynası, Aydınlatma sistemleri, Bilgisayar destekli kayıt ve kontrol sistemi, Bilgisayar kontrollü güvenlik sistemi, Cop, çelik yelek, düdük, kelepçe, Dürbün, el feneri, üniforma, Çeşitli hizmet araçları (otomobil, bisiklet vb.), Elektronik bariyer, Fotoğraf makinesi, kamera, kamera kayıt cihazı, monitör, İşaret fişeği, Kontrol kurma saati, Megafon, Metal kapı detektörü, sis detektörü, el detektörü, Telefon, telsiz, Turnike sistemleri, X-Ray cihazı, Araç kayıt defteri, basılı formlar, evrak kayıt defteri, güvenlik teçhizatı devir teslim defteri, kontrol defteri, vardiya defteri, Sprey, Yaka kartı, ziyaretçi araç kimlik kartı, ziyaretçi kayıt defteri, ziyaretçi kimlik kartı.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Özel Güvenlik ve Koruma Meslek Elemanı olmak isteyenlerin;
– Ekip/takım çalışma yeteneği olan,
– Hızlı ve pratik düşünme yeteneğine sahip,
– Teknolojik gelişmeleri takip eden,
– Güvenilir,
– İş ayrıntılarına dikkat eden, çabuk karar verebilen, tedbirli,
– Olaylar karşısında sakin ve soğukkanlı davranabilen,
– Dikkatli, atak, çevik ve cesur, sorumluluk sahibi
– Olaylar arasında bağlantı kurma ve olayları yorumlayabilme kabiliyeti
yüksek ve hafızası güçlü kimseler olması gerekir.

NOT: İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı arttıran etkenlerdir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Özel Güvenlik ve Koruma Meslek Elemanı, genellikle ayakta ve hareket halindedir. Çalıştığı yere göre değişmekle birlikte Özel Güvenlik ve meslek elemanı oturarak da çalışabilir. Çevreyi gözlemleyerek çalışır. Plan ve koruma programı yapan, güvenlik araçlarını kullanır. (Kamera vb.). Çalıştığı mekâna göre kalabalık/sessiz/açık veya kapalı ortamda çalışabilir. Birinci derecede insanlar, olay ve detaylarla ilgilidir. Çalıştığı yere göre çalışma ortamı ve koşulları değişebilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Adalet Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları ve Adalet Bakanlığının yaptığı sınavlarda başarılı olmaları durumunda infaz ve koruma memuru olarak çalılaşabilecekleri gibi aşağıdaki kurumlarda da çalışabilmektedirler.

Meslek elemanları kamu ve özel sektöre ait çeşitli bölümlerin kreş, okul hastane, metro, havaalanı, şirket merkezleri & fabrikalar fuarlar, sergiler açık hava konserleri festivaller, konferanslar gibi, organizasyonlarda çalışabilirler.

Özel güvenlik şirketlerinin sayısı artmakta ve elemanlar bu özel kuruluşa ait şirketlerin personeli olmakta ve özel güvenlik şirketleri hangi kuruluşu koruma görevini almışsa Özel Güvenlik ve Koruma Meslek elemanları oralarda görev yapmaktadır. Meslek elemanlarının Yabancı dil bilmesi meslek için avantaj teşkil eder. Ayrıca kendine ait güvenlik şirketi kurabilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler; eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve katkı kredisi ile diğer kamu kurumları ve kuruşlarınca verilecek kredi ve burs olanaklarından yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar.10. derecenin 2. kademesinden işe başlamaktadırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel sektörde ise asgari ücret ile işe başlamakta, daha sonra işverenlerle yaptıkları anlaşmalara veya sözleşmelere göre asgari ücret veya asgari ücretin 2 katı oranında ücret alabilmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?