Otomotiv Teknolojisi Teknikeri Nedir?

Otomotiv Teknolojisi Teknikeri Nedir?
Tarımda ve karayolu taşımacığında kullanılan motorlu araçların, motor ve taşıt gövdesinin yapımı ile bakım ve onarımını yapan, otomotiv veya makine mühendisiyle işçi arasındaki iletişimi sağlayan kişidir.

Görevleri
– Motorlu taşıt aracı üreten fabrikalarda otomotiv veya makine mühendisi tarafından planlanan işleri uygulamaya koyar,
– Parçaların üretimi, birleştirilmesi (montaj), ürünün kalite yönünden kontrolü ve denenmesi aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesine çalışır,
– Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır durumda olması ile ilgili önlemleri alır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Teknik resim çizim gereçleri,
– Bilgisayar,
– İşin yapılışı ile ilgili kullanılan tezgahlar (Torna, freze ve taşlama tezgahları ve bunların nümerik kontrollü (CNC) olan tipleri, planya, CNC işleme merkezleri, takım taşlama ve bileme tezgahları, özel makineler vb.),
– Üniversal ölçü aletleri olarak da üç boyutlu ölçme cihazları vb. (Mihengir, komparator takımları, mikrometre ve kumpas, mastarlar ve işe özel gereçler).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Otomotiv teknikeri olmak isteyenlerin;
– Matematik, fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
– Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen,
– Teknik konularda başarılı ve otomotiv endüstrisi konularında hoşlanan,
– Teknolojiyi izleyebilen,
– Dikkatli ve sorumluluk duygusuna sahip,
– Ekip çalışmasına uygun kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Otomotiv teknikerleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Çalışırken otomotiv mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi iki yıldır. Dersler kuramsal (teorik), uygulamalı (atölye) ve laboratuar da olmak üzere üç bölümde verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Otomotiv teknikerlerinin her türlü yerli ve yabancı kuruluşlara ait otomotiv sanayii ve yan sanayide iş bulma olanakları vardır. Satış sonrası tamir ve bakım servislerinde çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, gerekli sermayesi olanlar kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Otomotiv sektörünün en yoğun olduğu illerin başında Bursa gelmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün verdiği öğrenci kredisinden yararlanılabilir.

Eğitim Sonrası: Özel işyerlerinde çalışanlar deneyimlerine göre değişik ücret alırlar. Kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?