Otomotiv Mühendisi Nedir?

Otomotiv Mühendisi Nedir?
Kamyon, otobüs, minibüs, otomobil gibi motorlu kara taşıtlarını planlayan ve üretimini denetleyen kişidir.

Görevleri
Otomotiv mühendisinin görevleri makine mühendisinin görevlerine çok benzer.
Aslında otomotiv mühendisi kara taşıt araçları konusunda uzmanlaşmış makine mühendisi olarak düşünülebilir.
– Otomobil, kamyon, motosiklet, traktör gibi motorlu araçların projelerini yapar,
– Aracın kullanım yerine göre denge hesaplarını yapar ve uygun şasi yapısını belirler,
– Aracın güvenliğini azami duruma getirmek için teknik hesaplar yapar,
– Aracın fren takımlarının seçimini yapar, imalatını yaptırır, üretilen parçaların denemelerini yapar, aksaklıkları tespit eder ve giderilmesini sağlar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Teknik resim çizim gereçleri,
– Bilgisayar,
– İşin yapılışı için kullanılan tezgahlar,
– Ölçüm Cihazları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Otomotiv mühendisi olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilme yeteneğine sahip,
– Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
– Mekaniğe karşı ilgi duyan,
– Yaratıcı, tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Otomotiv mühendisleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda, yönetici kadrolarında bulunmaları halinde büro ortamında çalışırlar. Otomotiv mühendisi çalışırken yöneticiler, işçiler, teknikerler ve diğer mühendislerle iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Otomotiv mühendisliği alanında öğrenim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle istanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda “Eğitim Katılma Belgesi” ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. Ayrıca, stajları sırasında ücret almaktadırlar.

Eğitim Sonrası: Otomotiv mühendislerinin çalıştıkları işyerlerinde aldıkları ücretler konusunda kesin rakamlar vermek güçtür. Deneyim, bilgi ve beceriyle işyerindeki pozisyonlar ücretler konusunda etkili olmaktadır. Bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı gibi yönetim kademesinde çalışanlar tatminkar ücretler almaktadırlar. Yeni göreve başlayan kişiler net asgari ücretin 3-4 katı kadar ücret alabilmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?