Oto Yedek Parça Satış Elemanı Nedir?

Oto Yedek Parça Satış Elemanı Nedir?
Oto yedek parça satışı yapan işletmelerde ürün ile müşteri arasındaki ilişkiyi sağlayarak satışı gerçekleştiren kişidir.

Görevleri
– Yedek parçaları oto marka ve modellerine göre ayırarak düzenli bir şekilde ilgili bölümlerine yerleştirir,
– Müşterinin istediği yedek parçanın model ve markasını belirler,
– Müşterinin istediği yedek parçanın satışını yapar,
– Yapılan işlerle ilgili kayıtları tutar,
– Müşterinin iade ettiği yedek parçaları teslim alarak ilgili bölümlerine yerleştirir,
– Arızası belirlenen yedek parçaların ilgili firmaya iadesini yapar,
– Bilgisayarla çalışan işyerlerinde giriş çıkışları yaparak stok durumlarını takip eder,
– Satacağı ürünün özelliklerini bilir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Ürünü tanıtıcı broşür ve kataloglar,
– Hesap makinesi,
– Bilgisayar,
– Yazar kasa,
– Fatura ve sevk irsaliyesi.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Oto yedek parça satış elemanı olmak isteyenlerin;
– İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen,
– İkna yeteneğine sahip,
– Sorumluluk sahibi, mesleki bilgiyi takip edebilen,
– Teknolojik gelişmelere açık olan,
– Grup çalışmasına yatkın,
– Titiz ve düzenli kişiler olmaları gerekmektedir

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Oto yedek parça satış elemanları genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Bulundukları ortam madeni ve madeni yağ kokuludur. Müşterilerle ve diğer meslektaşlarıyla iletişimde bulunurlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Teknolojik gelişmenin ve değişimin en hızlı gerçekleştiği alanlardan biri de otomobil sektörüdür. Çok kısa sürede yeni otomobil ve otomobille ilgili sistem ve parçalar piyasaya girmektedir. Bu sistemlerin bakım ve onarımının kısa sürede doğru olarak yapılması, uygun yedek parça kullanımına bağlıdır.

Oto yedek parça satışında, parçaları iyi tanıyan, kalitesini ve kullanım alanlarını bilen, otomobil tamircisine ve otomobil sahibine doğru öneriler yapacak satış elemanlarına gereksinim vardır. Mesleğin eğitimini alan kişiler daha çok küçük ve orta ölçekli sanayi bölgelerindeki oto yedek parçası satan işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca kendine ait işyerleri de açabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Kendi adına işyeri açanların kazançları oldukça yüksektir. Bir işyerinde çalışanların ücret durumu asgari ücretten az olmamak şartı ile kişinin deneyimi ve işverenle anlaşmasına göre değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?