Oto Döşemecisi Nedir?

Oto Döşemecisi Nedir?
Otomobil, kamyon, tren, vapur, uçak ve ağır hizmet tipi taşıtlarda ahşap, metal veya plastikten iskeletler üzerine kumaş veya sentetik deri ile döşeme, kaplama, onarım ve montaj işlerini yapan kişidir.

Görevleri
– Müşterinin isteğini belirleyerek, döşenecek kısmın ölçülerini alır, döşenecek kumaşın kalıbını çıkarır,
– Aracın iç döşeme aksamının sökümünü yapar,
– Aracın döşeme aksamının onarımını yapar,
– Üzeri kaplanacak kısmı yay ve dolgu malzemesi ile destekler,
– Kaplanacak kumaşı ölçüye göre keser, parçaları birleştirir ve iskelete kaplar, zımbalar,
– Aracın döşeme aksamının montajını yapar,
– Tavan, kapı vb. kısımlara, ses ve havayı geçirmeyen kaplamalar yapar,
– Değişik kumaş, deri ve yapay deri yüz kaplama malzemeleri ile, işle ilgili her türlü malzemenin maliyetini hesaplar,

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Çekiç, makas, eğri iğne, hava kompresörü, havak (pnömatik), zımba makinesi, döşeme sehpası, pense, kerpeten, tornavida, eğe, törpü gibi aletler,
– Kumaş, deri, yapay deri, kontrplak, pamuk, kauçuk, sunta, sac, boru, vida, civata, somun, rondela, kıtık ve çeşitli yapıştırıcılar,
– Dikiş makineleri (düz dikiş makinesi, saya makinesi, özel döşeme dikiş makinesi), çivi tabancaları (el ile çalışan, elektrikli, havalı çivi tabancaları), matkap, kumaş kesme testeresi vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Oto döşemecisi olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen,
– El ve gözünü eşgüdümle kullanabilen,
– Ellerini ustalıkla kullanabilen,
– Dikkatli ve titiz çalışma alışkanlığına sahip kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Oto döşemecileri, taşıt yapan fabrikalarda ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamında kumaş lifleri ve ipliklerden oluşan toz ve dikiş makinesi gürültüsü olabilir. İş kısmen ayakta yürütülür. Döşemeci birinci derecede alet ve malzeme ile uğraşır. Oto kaportacılarıyla, oto elektrikçileriyle, oto boyacıları ile iletişim kurar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Oto döşeme atölyelerinde, motorlu taşıt imal eden fabrikalarda çalışırlar. Kişiler pratik eğitim gördükleri işyerlerinde istihdam edilebilmektedirler. Usta unvanını alan kişiler kendi adlarına işyeri açabilmektedirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Özel işyerlerinde, kalfa ve usta pozisyonunda çalışan oto döşemecileri, asgari ücretin 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?