Oto Boyacısı Nedir?

Oto Boyacısı Nedir?
Her türlü motorlu kara taşıtının yüzey hazırlama ve bütün boyama işlerini yapan kişidir.

Görevleri
– Taşıtın boyanacak kısmını maskeler,
– Metal kısımları zımparalama, yıkama, macunlama ve astarlama yoluyla boyama işlemine hazırlar,
– Boyayı istenilen renkte ve miktarda hazırlar, kompresörü çalıştırır, bakımını yapar ve ayarlar,
– Püskürtme tabancasını hazırlar ve tabanca ile gerekli alanlara uygun şekilde ve miktarda boya püskürtür,
– Boyama hatalarını belirler, giderir, boyama yüzeylerini parlatır,
– Boyama işlemini bitirdikten sonra, gerektiğinde fırınlama yapar, bazı kısımları fırça ile boyar,
– Boyadan sonra yüzey kontrolü yapar; pasta, cila ve rötuş yapar,
– Yanında çalışanlara görev dağılımı ve iş kontrolü yapar,
– Fiyat tespiti, malzeme temini, basit iş kayıtları tutulması gibi işleri yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Çeşitli anahtar takımları (açık ağızlı, yıldız, lokma, gömme),
– Çeşitli el takımları (eğe, keski, düz ve yıldız tornavida, şerit metre),
– Pense, kargaburnu, lastik tokmak, makas,
– Kompresör, püskürtme tabancası, hava tabancası, kurutma tabancası, zımpara motoru, parlatma diski, takoz, mala, ıspatula vb.
– Malzemeler: Boya bandı, bez üstübü, zımpara kağıt.
– Kullanılan maddeler: Tiner, çelik macun, selüloz macun, yapma astar (saç astarı, macun astarı)-(ince-kalın), oto cila, izomastik, otocam macunu, Akrilik boya, sentetik boya ve bunların yardımcı malzemeleri vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Oto boyacısı olmak isteyenlerin;
– Dikkatli, ayrıntıları algılayabilen,
– Görme ve koku alma algısı gelişmiş
– Renkleri algılayabilen
– El becerisine sahip,
– Kokuya alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Oto boyacıları, oto tamir atölyelerinde ve otomobil fabrikalarında görev yaparlar. Çalışma ortamı işin gereği boya, vernik, tiner vb. malzemelerin kokusu ile yüklüdür. Kişi birinci derecede maddelerle (metal ve boya) ilgilidir. Ayrıca müşteriler ve zaman zaman kaportacılarla iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Otomobil kullanımının giderek artmasına paralel olarak oto boyacılarının iş imkanları da genişlemektedir. Oto boyacıları; yeni mamul üreten otomotiv sanayiinde, fabrikalarda, genellikle yürüyen bantlarda yenileme ve tamirat sebebiyle yapılan boya işlerinde, otomobil servisleri veya küçük atölyelerde çalışırlar. Özellikle Bursa ve İzmir gibi otomotiv sanayinin geliştiği illerde çalışabilecekleri gibi, hemen hemen her yerleşim yerinde bulunan servis ve atölyelerde de görev yapabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Oto boyacılarının aldıkları ücretler çalışılan işyerince ve deneyime göre değişmekte olup asgari ücretin ortalama 2-3 katı civarındadır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?