Oto Boya Karoseri Teknikeri Nedir?

Oto Boya Karoseri Teknikeri Nedir?
Motorlu kara taşıtları üzerinde izolasyon ve koruyucu ürün işlemlerini, boya öncesi yüzey hazırlama, bazkat ve sonkat boya işlemlerini, sac aksam ve şasi üzerinde meydana gelen vuruk, çarpma, devrilme sonucu olan hasarları giderme, gövde üzerinde onarım, parça değiştirme ve parçaların birbiri ile uyumuna ilişkin işlemleri yapabilme, şasi örme, iskelet çatma, iskeleti sacla kaplama, aksesuar montajını yapma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

Görevleri
Oto boya karoseri teknikerinin görevleri taşıtın durumuna göre değişmektedir. Hasarsız bir taşıtın, yüzey hazırlama ve boyama işlemi yapılırken; hasarlı bir taşıt ise öncelikli olarak karoseri tamiri ve daha sonra yüzey hazırlama ve boya işlemlerine tabi tutulur. Buna göre;
– Doğrultulacak karoserin cinsi ve özelliklerine göre araç, gereç ve malzemeyi belirler,
– Hasarlı taşıtın şasi ve gövde doğrultma, bükme, parça değiştirme, kaynak yapma, puntalama vb. yöntemler kullanarak hasarlı karoseri tamir eder,
– Boyanacak yüzeyin hazır olması için sac zımparası yapar, yüzey astarı ve macunu çeker,
– Kontrol macunu çeker ve son kat astarı zımparalar,
– Boyanmayacak yerleri maskeler,
– Boya kabini ve ekipmanlarını hazırlar, peryodik bakımını yapar,
– Müşterinin isteği doğrultusunda boyayı seçer, hazırlar, renk kontrolü yapar, viskositesini ayarlar,
– Boya tatbik eder,
– Boyayı kurutur, varsa boya hatalarını giderir, pasta-cila gibi son rötuşları yapar, boya koruyucu ürünleri tatbik eder,

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Boya fırını(kabini),
– Boya karıştırma makinesi,
– Boya tabancası ve yıkama makinesi,
– Çeşitli zımpara, polisaj makine ve ekipmanları,
– Çeşitli çalışma sehpaları,
– Toz, koku emici cihazlar,
– Çeşitli ölçme cihazları,
– Şasi düzeltme tezgahı ve ekipmanları,
– Karoseri doğrultma araç- gereçleri,
– Kaynak makinesi (punta,gazaltı,oksijen,elektrik..vb.),
– Çeşitli çektirme ve punta çürütme cihazları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Oto boya karoseri teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine ilgili,
– Şekil algısı ve tasarlama yeteneği yüksek,
– El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
– Ekip çalışmasına yatkın,
– Boya ve metallere karşı alerjisi olmayan
– kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Oto boya karoseri teknikerinin çalışma ortamı genellikle atelye ve fabrika gibi kapalı mekanlar olmakla beraber, zaman zaman açık havada da çalışabilirler. Çalışma ortamları genellikle gürültülü, kokulu, kirli ve yağlı yerlerdir. Koruyucu güvenlik tedbirlerinin alınmadığı durumlarda (boya yapımı, kaynak yapımı, çeşitli metal ve kimyasal maddelerin veya karışımlarının zımparalanması..vb.) meslek hastalığına yol açabilir. Genellikle ayakta çalışılır. Çalışırken teknisyenler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitimin süresi 2 yıldır. Bilinçli ve kaliteli hizmetle araç ömürlerinin süresi uzadığı için ülke ekonomisine, kimyasal maddelerin bilinçli kullanılmasıyla da doğanın korunması ve çevre sağlığına olumlu katkılar yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Kamu sektöründe, otomotiv fabrikalarında, yetkili otomotiv servis ve bakım işletmelerinde, oto boya ve karoser tamir-bakım ünitelerinde çalışabilecekleri gibi kendi adlarına işyeri de açabilirler. Otomotiv sektörünün hızla geliştiği ve trafiğe çıkan araç sayısının hızla arttığı ülkemizde kalifiye elemanların iş bulma olanakları da artmaktadır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim ve harç kredisi ile yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu – özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler. Ayrıca eğitim döneminde işletmelerde staj yaparken işletmenin durumuna göre, az da olsa bir gelir olanağı bulunmaktadır.

Eğitim Sonrası: Oto boya karoseri doğrultma teknikerlerinin kazançları çalıştıkları kurumların büyüklüğüne ve alınan sorumluluğun derecesine göre değişiklik göstermektedir. Özel şirketlerde çalışıldığında alınan ücretler asgari ücretten az olmamak üzere anlaşmalara göre belirlenmektedir. Kendi işyerinde çalışanların kazançları sektördeki gelişmelere ve kişinin başarısına bağlıdır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?