Odyometrist Nedir?

Odyometrist Nedir?
İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

Görevleri
– Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,
– İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,
– Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular,
– Gerektiğinde konuşma tedavisi verir,
– Okullarda işitme taramaları yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Odyometri,
– Timpometri,
– Elektrofizyolojik odyometre (ERA, BERA),
– İşitme cihazları,
– Denge testleri (Kalorik test),
– Alan odyometrisi (Çocuklarda).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Odyometrist olmak isteyenlerin;
– Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
– Hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan,
– Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz,
– Hoşgörülü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Odyometristler hastanelerde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilirse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir. Çalışmaları sırasında yoğun olarak kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, zaman zaman çocuk gelişim uzmanlarıyla iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Odyometri eğitim programı 2 yıl olup, eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler. Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir. Kulak-Burun-Boğaz Kliniklerinin çoğunda, odyometristin görevlerini, bir iki aylık kurslarla yetiştirilmiş ve bu servislerde deneyim kazanmış hemşireler yapmaktadır.

odyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler. Sağlığın her alanında olduğu gibi, bu alanda da yetişmiş bilgili elemanlara ihtiyaç vardır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Yüksekokul eğitimi süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak, mezuniyet sonrası geri ödemek üzere, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ ndan öğrenim ve harç kredisi alınabilir

Eğitim Sonrası: Halen hastanelerde sağlık teknikerliği kadrosu bulunmadığından, mezunlar sağlık teknisyeni olarak göreve başlamaktadır. Ön lisans mezunu bir sağlık teknisyeni göreve l0. Derecenin 2. kademesinden başlamakta ve derecesine göre maaş almaktadır. Odiyometristler asgari ücretin yaklaşık 3 katı maaş almaktadır. Bu miktar, çalışılan kuruma göre küçük de olsa bazı farklılıklar göstermektedir

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?