Motosiklet Tamircisi Nedir?

Motosiklet Tamircisi Nedir?
Motosikletlerin motor, motor yardımcı sistemleri, güç aktarma organları, direksiyon, fren, tekerlek ve elektrikli sistemlerini söküp bakım ve onarımlarını yaparak yerlerine ayarlı ve uygun bir şekilde takan kişidir.

Görevleri
– Arızayı tespit eder,
– Arızalı parçaları tamir ederek veya yenisiyle değiştirerek arızayı giderir,
– Zamanla çıkabilecek arızaları önlemek için motosikletlerin motor, yakıt, elektrik, ateşleme, fren, güç aktarım organları vb. kısımlarının bakım ve ayarlarını yapar,
– Tamir ve bakım çalışmalarında gerekli sökme, takma, parça değiştirme ve benzeri işleri yapar,
– Yapılan işlerle ilgili kayıt tutar,
– Kullanılan alet, malzeme, makine vb. parçaların bakımını, temizliğini yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– El takımları (çekiç ,anahtar çeşitleri, tornavida çeşitleri, pense çeşitleri…),
– Mengeneler ve eğeler,
– Ölçme ve ölçü aletleri (uzunluk ölçü aletleri, kumpaslar, mikrometreler vb.),
– Markalama aletleri (pleyt, dayama parçaları, gönye, pergel …),
– Kesme ve kesme takımları (el keskileri, el makasları, el testeresi, kollu makaslar …),
– Delme ve delme takımları (matkap çeşitleri),
– Vidalar paftalar ve kılavuzlar,
– Rayba,
– Zımpara taşları ve alet bileme cihazları,
– Lehimleme ve kaynak takımları,
– Motor tamirciliğinde kullanılan takım ve cihazlar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Motosiklet tamircisi olmak isteyenlerin;
– Şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen,
– Mekanik problemleri çözebilme yeteneği olan,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Yağlı, paslı, soğuk, sıcak ortamlarda çalışabilecek dayanıklılıkta kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Motosiklet tamirciliğinin icra yeri genellikle kapalı alanlardır. Ancak bu meslek elemanları açık alanda, arazide, yolda vb. yerlerde de çalışabilirler. Çalışma ortamı genellikle egzos kokulu, kirli ve yağlıdır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Motosiklet tamirciliğinin çalışma alanı sınırlıdır. Özel tamirhanelerde istihdam edilmektedirler. Motosiklet kullanımının mevsimlik olması bakım ve onarımını da büyük oranda mevsimlik kılmakta ve birçok bölgede oto motor tamircilerinin de bu işleri yapabildiği düşünülürse istihdam alanının darlığı ortaya çıkmaktadır.

Gelir seviyesinin yükselmesine paralel olarak otomobil sayısının hızla artması da motosiklet kullanımını azaltmakta ve dolayısıyla tamirci istihdamını da sınırlamaktadır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: İşin yoğunluğuna, işverenin tutumuna göre değişmekle beraber asgari ücret veya asgari ücretin 1.5 katı oranında ücret almaktadırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?