Moda Tasarımcısı Nedir?

Moda Tasarımcısı Nedir?
Günümüzde ve gelecekteki giysilerin ve giysiyi tamamlayan aksesuarların tasarımını yapan, çizen, gerektiğinde çizdiği modeli kalıba dönüştürerek ilk deneme ürünün elde edilmesini gerçekleştiren kişidir.

Görevleri
Moda Tasarımcısının görevlerini üç ana başlık altında toparlayabiliriz. 1-Tasarlama, 2-Uygun malzeme ve araç-gereci seçme, deneme üretimini gerçekleştirme ve katalog hazırlama, 3-Pazarlama ve satış tekniklerini uygulayarak sunuş yapmak.
Bu ana başlıklar altında;
– Tasarım panosu hazırlar,
– Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde uygulanabilir giysi tasarımı yapar,
– Görsel sanatlarla ilgili bilgileri kullanarak, özgün tasarım çalışmaları yapar,
– Tasarımını teknik çizim ve moda grafikleri (artistik çizim) ile ifade eder, gerektiğinde sunum yapar,
– El veya bilgisayar desteğiyle çizdiği modelin kalıbını hazırlar veya hazırlanmasını nezaret eder,
– Tasarımına uygun tekstil ürününü (kumaş, triko, deri, elyaf..vb.) saptar ve kumaş analizi yapar,
– Kesim planı ve malzeme hesabı yapar,
– Deneme üretimini gerçekleştirir veya gerçekleştirilmesine nezaret eder,
– Ortaya çıkarılan ürüne uygun aksesuar seçimi yapar veya yeniden tasarlayarak yapımını sağlar,
– Farklı amaçlara uygun koleksiyonlar hazırlar (erkek, kadın, çocuk veya deri, triko, kumaş, vb.) ve gerektiğinde sunulmasını sağlar,
– Dünya modasını araştırır, takip eder,
– Tüketici davranışlarını, pazarlama ve satış tekniklerini bilir, belli stratejiler oluşturarak satışını yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Çizim kalemleri ve kağıtları,
– Çeşitli amaçlı masalar (atölye masası, kalıp çizme masası.),
– Çeşitli makaslar (karton, deri, kumaş.vb. makası),
– Tekstil makineleri (sanayi tipi dikiş makinesi, overlok makinesi, ilik makinesi, ütü ve ütü araç-gereci.vb.),
– Çeşitli kumaş, deri, triko, elyaf ürünler,
– Dikiş malzemeleri, boya malzemeleri ve ölçü aletleri,
– Sunum amaçlı araç-gereçler, kataloglar,
– Çeşitli dergiler (moda dergileri, tasarım dergileri…),
– Aksesuar malzemeleri (hırdavat malzemeleri, hobi gereçleri, boncuk…).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Moda Tasarımcısı olmak isteyenlerin,
– Sanata ve modaya ilgili, yeniliğe açık,
– Yaratıcı, hayal gücü zengin, estetiğe önem veren,
– Çeşitli modeller tasarlayabilen ve tasarladığını koleksiyon haline getirebilen,
– Cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilen,
– Tasarımlarını teknik ve artistik çizimlerle ifade edebilen,
– Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
– Renkleri algılayabilen,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– İkna kabiliyeti yüksek, insanlarla iyi iletişim kurabilen, kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Moda Tasarımcısı çalışmasının büyük çoğunluğunu kapalı ve geniş tasarım stüdyolarında yapmaktadır. Genelde sessiz, temiz ve aydınlık bir ortamdır. Zaman zaman üretim kısmında da bulundukları için gürültülü, bazen kokulu (deri ile ilgili alanda) ve tozlu ortamda da bulunulur.

Çalışma süresi esnektir. Dünyadaki değişimlerin farkında olmak ve tasarım araştırması amacıyla çeşitli ülkelerdeki moda fuarlarını ve pazarlarını, satış noktalarını (mağazalar), defileleri, moda merkezlerini izlemek için seyahatlere çıkabilir. Çalışırken kalıpçılarla, makinecilerle, meslektaşlarıyla, müşterilerle iletişimde bulunur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir. 4 yıllık eğitim süresince her eğitim yılı sonunda en az 3 hafta olmak üzere toplam 12 hafta yaz stajı vardır. Son senede II. dönem yarısını firmalarda uygulama yaparak tamamlamaları zorunludur.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü bitiren kişiler hazır giyim ve ısmarlama giyim, giyim aksesuarı üzerine çalışan işletmelerde (tekstil, deri, triko…), model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama ve kalite kontrol birimlerinde görev alabilirler, Ar-Ge(ürün geliştirme) çalışmalarını yürütebilirler. Yine çeşitli işletmelerde endüstriyel tasarım, tekstil tasarım, grafik tasarımcısı olarak da çalışabilirler.

Ülkemizin tekstil sektöründeki gelişmişliği oranında dünya pazarlarında pay sahibi olmayışı kendine özgü marka ve modeller yaratamamasının sonucudur. Bu alanda yetişmiş elemanların çoğalması, moda dünyasında daha fazla ulusal markanın doğmasına neden olacak, dolayısı ile Türk Moda ve Tekstil Sanayinin daha da gelişmesine ve bu alanda istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır. Giyim ve aksesuarların ilk çağlardan beri insanların yaşantısında önemli yer alması ve sürekli kendini yenileyen bir alan olması, insanların ekonomik durumlarına paralel olarak modaya daha fazla ilgi duymaları mesleğin geleceğinin de iyi olacağını göstermektedir.

Moda Tasarımı programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Giyim Üretim Teknolojisi Öğretmeni olarak da çalışabilirler. İstemesi durumunda sanatsal ve daha yaratıcı çalışmalarını oluşturmak için kendi işyerini de açabilir. Kamu kurumlarında çalışma alanı neredeyse yok gibidir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkânlarından da yararlanabilmektedirler.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, firmanın ücret politikasına ve şehre göre değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?