Mobilya İmalatçısı/Mobilyacı Nedir?

Mobilya İmalatçısı/Mobilyacı Nedir?
Ağaç ve ağaç ürünlerini kullanarak masa, koltuk, sehpa, sandalye, dolap gibi eşyalar ile, bina içi dekorasyonunda yer alan ve ağaç vb. malzemeden oluşan sabit ve hareketli mobilyaları iş resmine uygun olarak yapan ve tamir eden kişidir.

Görevleri
– Yapılacak eşyanın projesini inceler,
– Gerekli malzeme listesini çıkarır, maliyetini hesaplar ve sipariş eder,
– Gelen malzemenin, kullanılması ve denetlenmesi kolay olacak şekilde istif edilmesini sağlar,
– Eşyanın modeline göre yapılacak parçaları belirler,
– Parçaların şeklini ağaç malzeme üzerine işaret eder,
– Ahşap malzemeyi keserek, yontarak, oyarak parçaları yapar (veya yaptırır),
– Parçaları, projeye uygun şekilde birleştirir, pürüzlerini düzeltir ve cilalar, varsa aksesuarları takar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Ağaç işleme makineleri
– Döşeme makineleri
– Üst yüzey işlem makineleri
– El makineleri, el takımları
– Vernik çeşitleri, zımparalar
– Ölçme, markalama ve kontrol aletleri
– Yonga, lif, laminant kaplama ve yapay levhalar
– Bağlantı, kalıp vb. elemanlar, aksesuarlar
– Ağaç çeşitleri (sunta, kaplamalı sunta, kontrplak, kontratabla kaplama, duralit, formika)
– Bilgisayar ve dizayn yazılımları

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Mobilya imalatçısı olmak isteyenlerin;
– Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
– Dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Mobilya imalatçıları fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı talaş tozları, cila ve vernik kokuları ile yüklüdür. İş genellikle ayakta yürütülür. Çalışırken ağır ağaç parçaları kaldırmak, taşımak gerekebilir, birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgilidir. Zaman zaman diğer çalışanlarla iletişim kurması gerekebilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Mobilya imalatçılarının çalışma alanı oldukça geniştir. Türkiye’nin her köşesine yayılmış küçük atölyelerden başlayıp büyük mobilya fabrikalarına kadar geniş bir alanda çalışabilirler, kendi işyerini açabilirler.

Askeri Kuruluşlar, Demiryolları vb. kamu kuruluşlarında da mobilyacı olarak çalışılmaktadır. Teknolojik gelişmeler her alanı olduğu gibi mobilyacılık alanını da dolaylı veya doğrudan etkilemektedir. Doğrudan etkilenmektedir çünkü gelişmiş, elektronik cihazlarla daha karmaşık, küçük parçalar daha kısa zamanda ve daha kaliteli yapılabilmektedir. Bu da mobilya ürünlerinin çeşitlenmesine ve üretimin hızlanmasına neden olmaktadır.

Dolaylı yönden etkilenmektedir çünkü ağacın yerini tutabilen ürünlerin geliştirilmesi ve bunun çeşitli kalıplarla kullanıma sunulması mobilyacılığı olumsuz etkilemektedir. Örneğin plastik sandalyeler, masalar, dolaplar… bunlardan bazılarıdır. Gelecekte de bu yeniliklerin devam edeceği düşünüldüğünde meslek hem daha kolay ve seri yapılabilecek hem de bazı branşlarını yitirme durumuna gelecektir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası kazanç durumu çok farklıdır. Başlangıç asgari ücret olmak üzere çalışma durumuna, çalışma yılına, çalışılan işyerlerine göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 2-3 katına çıkabilmektedir. Kendi işyerlerini açmaları durumunda alınan siparişe, üretilen ürüne göre ücret almaktadırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?