Meyve ve Sebze Satış Elemanı Nedir?

Meyve ve Sebze Satış Elemanı Nedir?
Her tür meyve ve sebzenin satışını gerçekleştiren kişidir.

Görevleri
– Satışa sunulacak meyve ve sebzeleri teslim alır, mal giriş kayıtlarını tutar ve etiketler,
– Satılacak malları cins, kalite ve fiyatlarına göre sınıflandırır,
– Malları tezgaha yerleştirir, bozuk olanları ayırır,
– Müşterileri nazik ve kibarca karşılar ve malları satın alması için teşvik eder,
– Müşteri tiplerine uygun satış tekniklerini uygular,
– Satılan malın satış fişini düzenler ve her gün satılan malların dökümünü yapar, günlük satış cirosunu hesaplar ve satış fişlerini mal çıkış defterine işler,
– Mal stoklarını kontrol ederek ilgilileri bilgilendirir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Tartı aleti,
– Pazarlama kasaları,
– Taşıma kapları (kesekağıdı / naylon poşet),
– Yazar kasa, satış fişi ve fatura,
– Hesap makinesi.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Meyve ve Sebze Satış Elemanı olmak isteyenlerin;
– İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen,
– İkna yeteneği olan,
– Düzgün ve anlaşılır diksiyona sahip olma
– Sorumluluk sahibi, mesleki bilgiyi takip edebilen,
– Mesleki gelişmelere açık olan,
– Sabırlı,
– Temiz ve düzenli kişiler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
– Satış elemanları çalışmalarında birinci derecede insanlarla ilgilidir.
– İş genellikle ayakta durmayı gerektirir. Bu yüzden meslek üyeleri arasında bel rahatsızlığı, varis gibi hastalıklar görülmektedir.
– Çalışma gün ve saatlerinde işin yoğunluğuna göre değişiklik görülmektedir.
– Çalışma ortamı kapalı ve açık alanlar olmaktadır. Açık alanda çalışması durumunda soğuk ve sıcak havada çalışma söz konusu olmaktadır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Bu mesleği öğrenenler meyve ve sebze satan mağazalarda ve büyük marketlerin ilgili bölümlerinde satış elemanı olarak iş bulabilirler. Yeterli sermayeye sahip olanlar kendi adına işyeri açabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: İşe ilk başlangıçta asgari ücret tutarında ücret verilmekte olup daha sonra ücret artışı olmaktadır. Kendi işyerini açanlar yaptıkları iş oranına göre kazanç elde etmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?