Futbolcu Nedir?

Futbolcu Nedir?
Kafa veya ayak vuruşları ile topu karşı kaleye atma kuralına dayanan ve onbirer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan futbol oyununu kurallara bağlı olarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

Görevleri
– Dayanıklılık, hız, fizik-kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlanır.
– Spor eğitimcisi (antrenör) veya teknik direktörün hazırladığı antrenman programları çerçevesinde bireysel ve takım antrenmanlarına katılır,
– Maç takviminde (fikstür) belirtilen şehir içi ve şehir dışı maçlara katılır,
– Bedensel sağlığını korur ve fiziksel sakatlıklarının tedavisini yaptırır,
– Futbolun ve sporcunun belirlenmiş ve yazılı hale getirilmiş oyun ve disiplin kurallarına uyarak oyun stratejisini uygular,
– Takım arkadaşlarıyla antrenman içi ve dışında uyumlu ilişkiler geliştirir,
– Teknik direktör/antrenör/kulüp yöneticileri/idari kadro/sporcu arkadaşlarıyla iyi diyalog sağlar. Kadro dışında kaldığında takımına destek verir ve fiziksel ve psikolojik olarak kendini sürekli iyileştirir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Çalışma aletleri, kondisyon aletleri, ağırlık, oyun topları ve çeşitli spor araç – gereçleri, spor aksesuvar ve giysileri (eşofman, şort, tişört, yağmurluk, tozluk vb).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Futbolcu olmak isteyenlerin,
– Spora ve özellikle futbola ilgili ve yetenekli,
– Spor ahlakına ve disiplinine sahip,
– Hırslı azimli ve sabırlı,
– Dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir
Not:Yaş olarak futbola başlama yaşının geçmemiş olması gereklidir. (İdeal başlama yaşı 5-7 dir.)

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Futbolcular genellikle açık futbol sahalarında antrenman ve müsabaka yapmaktadır. Antrenman ve maçlar tüm mevsimlerde gerçekleştirilmektedir. Çalışma ortamı zaman zaman çamurlu, soğuk, sıcak, tozlu, streslidir. Profesyonel futbolcular için seyahat gerektiren yoğun kamp dönemleri vardır. Genellikle düzenli ve disiplinli gündelik yaşam sürmeleri futbolculardan beklenmektedir. Futbolcular diğer sporcu arkadaşları, antrenör, teknik direktör, kulüp yöneticileri, idareciler, masörler, malzemeciler vb kişilerle iletişim içindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Futbol eğitimi en az 5- 7 yaş arasında başlamalıdır. Eğitimde fizik kondisyon, motor koordinasyon, futbol oyun kuralları öğretilir. Eğitimin süresi futbol yaşamı boyunca devam eder. Takım oyunu içerisinde dayanıklılık, taktik, kondisyon gibi çeşitli güç hız, spor zekası geliştirici antrenmanlara yer verilir. Futbol okuluna katılan öğrencilere sporu ve özellikle futbolu sevdirmek ve futboldaki temel hareketleri öğreterek branşa yönelik fiziksel gelişmelerini ortaya çıkartmak hedeflenmektedir.

Sporcu adaylarının daha düzenli ve disiplinli yaşamalarının yanında, sosyal yaşamda daha başarılı olmaları için kayıt esnasında veli tarafından doldurulacak olan anket formlarında öğrencinin beslenme alışkanlığı, uyku düzeni ve okuldaki ders durumuna kadar birçok bilgi edinilmektedir. Bu veriler sporcu adayının dosyasına kayıt edilerek gelişmeler grup antrenörleri tarafından yakından takip edilmektedir. Kısacası antrenör, sporcu adaylarına ait bir çok bilgiyi bilerek çalışmakta ve böylece sporcu adaylarının pedagojik gelişimlerini de yakından takip etmektedir.

Futbol kulüplerinin futbol altyapı spor okulunda eğitim gören futbolcu adaylarına futbol altyapı takımlarına seçilme şansı tanınmaktadır. Ancak kimi büyük futbol takımı bir işletmeye dönüşerek açılan futbol okullarında çocukların spor yapmalarını desteklemekte ve öğrenciler bu futbol okullarına aylık bir ücret ödeyerek devam etmekte ve sadece çok yetenekli çocuklar alt yapı için seçilmektedirler.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Futbolcular amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde futbol oynamakta ve transfer sonucu kulübünü değiştirmektedir. Futbolcunun genellikle sahada oynadığı yer doğrultusunda (santrafor, defans oyuncusu vb) transferi gerçekleşir. Profesyonel ve amatör futbolcu olmasına göre futbol kariyeri şekillenir.

Futboldaki yeteneği ve çeşitli maçlarda kendini göstermesi ve iyi bir futbol kulübün alt yapısında başlangıç yapması, futbol kariyerini sürekli iyi yere getirir. İyi bir futbol kariyeri, sakatlık, takımının küme düşmesi, sezon sırasında performansında düşme ve/veya kendini yeterince gösterememe sonucu daha alt kümelerde futbol oynamasını beraberinde getirebilir. Ancak son yıllarda lisanslı menajerlik sisteminin gelişmesiyle futbolculara ait bilgiler çeşitli yurtiçi-yurtdışı spor kulüplerine duyurulmakta ve futbolcunun bir kulüple anlaşması sağlanmaktadır.

Amatör kümeden profesyonel kulübe transfer olabileceği gibi profesyonel 1.lig takımından 2.lig takımında da oynayabilir. Futbolcunun futbol sezonu içinde gösterdiği performans transfer durumunu etkilemektedir. Ayrıca futbol maç ve antrenman esnasında sakatlanma riski çok olan bir spor olduğundan sakatlanma sonucu transfer yapamama, spordan sürekli veya belirli bir süre uzak kalma riski çalışma yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Spor kulüpleri bünyesinde açılan futbol okullarına kayıt olan öğrencilerden aylık ücret almakta, ancak altyapı oyuncusu olduğunda sporcunun verdiği ücret kesilmektedir. Eğitime ilk başlandığında kulüpler ve/veya organizasyonlar sporcu adayına spor malzemeleri vermektedir.

Eğitim Sonrası: Lisanslı amatör futbolcuların konaklama, malzeme, sigorta ve antrenman giderleri kulüp tarafından karşılanmaktadır. Ancak profesyonel olarak futbol oynadığında tüm bunların yanında ayrıca kulübünden aylık, transfer ücreti ve prim alır ve bu konuda yazılı bir anlaşması da bulunur. Profesyonel liglerde oynayan futbolculara yapılacak ödemeler sözleşmede gösterilir.

Futbolcuya yapılacak olan ödemeler ikiye ayrılır :
a) Aylık Ücret : Futbolcuya sözleşme süresince geçerli aylık ücretin mesleki faaliyetine karşılık olmak üzere sözleşmede belirlenmesi zorunludur. Aylık ücret ilgili dönem için belirlenmiş asgari ücret tutarından az olamaz ve her ayın son günü ödenir. b)

Transfer Ödemeleri : Taraflar, sözleşmede belirlenmesi zorunlu olan aylık ücret dışında, para veya değeri para ile ölçülebilen (aylık ödemeler, maç başı ödemeler, ev, araba, v.s.) transfer ödemelerini sözleşmede belirleyebilirler. Transfer ödemelerinin ödeme zaman ve şekilleri sözleşmede belirtilir. Transfer ödemelerinin ödeme zamanı sözleşmede belirtilmemiş ise, her ayın son günü tüm ayı kapsayacak şekilde ödenir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?