Forklift Operatörü Nedir?

Forklift Operatörü Nedir?
Forklift operatörü, işletmelerde forklift adındaki iş makinesini kullanarak taşınacak mal veya eşyayı emniyetli bir şekilde indirme, bindirme ve istifleme işini yürüten kişidir.

Görevleri
Forklift operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;
– İş talimatını inceler,
– Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.
– Forklifti çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar, (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.)
– Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.
– Forkliftin periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Forklifti çalıştırma anahtarı,
– Baret,
– Çelik örgülü eldiven,
– Çelik korumalı elektrik izolasyonlu postal ve gocuk,
– Gaz ve bezli maske,
– Anahtar takımı,
– Çekiç, Levye, Pense, Tornavida, Kriko,
– Yangın söndürme cihazı,
– İlkyardım çantası vb,
– Antifiriz, çeşitli yağlar(motor, hidrolik, gres vb.), buji, filtreler, hortum vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Forklift operatörü olmak isteyenlerin:
– Göz ve elini eşgüdümle kullanabilen,
– Mekanik yeteneği gelişmiş,
– Tedbirli, dikkatli,
– Kurallara uyan,
– Sorumluluk sahibi kişiler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Forklift operatörleri çalışmış oldukları işyerine göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilirler. Soğuk ortamlarda da çalışmaları gerekebilir. Açık alanda çalıştığında tozlu ortam olabilir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakla beraber vardiyalı çalışma sözkonusu olabilir. Çalışırken işverenle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
– Mesleğin eğitimi halk eğitim merkezlerinde 72 saattir
– Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir.
– Özel sürücü kurslarında (G sınıfı ehliyeti) eğitim süresi 72 saat olup, trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında ders verilir.
– Kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği operatörlük belgesine sahip olanlar iş makinesini karayoluna çıkmadan, işyerinde kullanabilirler. İş makinesi ile karayoluna çıkabilmek için, motorlu taşıt sürücü kurslarında; ilk yardım, trafik mevzuatı ve kuralları derslerinden sertifika almak ve trafik işlemlerini G sınıfı sürücü belgesi için yaptırmak zorundadırlar.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Forklift operatörleri yükleme-boşaltma işleri yapılan özel ve kamu işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca bağımsız da çalışabilirler. Forklift kullanım alanlarının hızla genişlemesi, çeşitlenmesi mesleğe giderek önem kazandırmaktadır. Bu nedenle bu meslekte nitelikli elemanlara olan talebin giderek arttığı gözlenmektedir.

Bu meslekte edinilen bilgi ve beceriler silindir, finişer, greyder, mobil vinç ve ekskavatör gibi diğer iş makinelerinin operatörlüğünde de iş bulma olanağı sağlayabilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir

Eğitim Sonrası: Forklift operatörlerinin alacakları ücret çalışılan işyeri, sektör ve deneyime göre değişiklik göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücret alan forklift operaörlerinin ücretleri asgari ücretin 2 katına kadar yükselebilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?