Fındık Eksperi Nedir?

Fındık Eksperi Nedir?
İyi kalitede fındık üretimi için toprağın bakımı, fidanların dikilmesi ve bakımı, ürünün toplanması konularında çalışan, üreticilere bilgi veren, ziraat mühendisleri denetiminde fındığın depolanması, paketlenmesi ve pazarlanması işlerini yürüten ara meslek elemanıdır.

Görevleri
Fındık eksperi, fındığın tarımsal işlemlerinden başlayarak pazarlama aşamasına kadar;
– Fındığın dikimi, gübrelenmesi, ilaçlanması ve budanması işlemlerini yapar,
– Fındığın toplanması konularında üreticilere bilgi vererek kaliteli fındığın üretilmesine yardımcı olur,
– Üretilen fındıkları üreticilerden fındığın doluluk oranına göre numaralandırarak satın alır.
Satın alınan ürünlerin ziraat mühendisleri gözetiminde;
– Depolanmasını ve yarı mamul/mamul ürüne dönüştürülmesine sağlar,
– Pazarlanması aşamasındaki çalışmaları yürütür.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Kazma,
– Kürek,
– Budama makası,
– Testere,
– Fre tespit cihazı,
– Elektronik terazi,
– Giyotin, (Fındıkları kesip gizli çürük ve küf bakımı için kullanılır)
– Sonda cihazı, ( numune alımı için kullanılır)
– Pilverizatör (ilaçlama) aletleri,
– Nem ve yağlılık oranının tespit eden aletler,
– Bilgisayar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Fındık eksperi olmak isteyenlerin;
– Sayısal yeteneği gelişmiş,
– Ticaret ve pazarlamaya ilgili,
– Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan,
– Başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Fındık eksperi açık alanda, arazide, kapalı alan olarak ise depolarda görev yapar. Aynı zamanda fındık alım sezonu dışında büro ortamında da çalışır. Üreticilerle sürekli iletişim içerisinde bulunur. Üreticiler ve çalışmış oldukları kurumlar arasında koordinasyonu sağlar. Birlikte çalıştığı işçilerden sorumludur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Ayrıca bu bölüm öğrencilerinin 40 işgünü (8 hafta) mesleki staj yapma zorunluluğu vardır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Fındık eksperliği programını bitirenlerin; Fiskobirlikte, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı ihracat baş kontrolörlüklerinde, özel fındık fabrikalarında iş bulma imkanı bulunmaktadır. Yeni açılacak fabrikalar, fındığın dış piyasaya daha fazla açılımı meslek elemanlarına olan ihtiyacı artıracaktır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel kuruluşlarda çalışanlar ise işin niteliği, tecrübesi, iş yerine uyumu ve işletmenin büyüklüğüne göre asgari ücretin 2 veya 3 katı ücret almaktadırlar. Alınan ücret işverenle yapılan anlaşma veya sözleşmelere göre değişik miktarlarda olabilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?