Film Yapım Teknikeri Nedir?

Film Yapım Teknikeri Nedir?
Film yapımında kameraman, montajcı, ışıkçı, ses, görüntü yönetmeni ve film yapımcısına asistanlık edebilme yeterliliğine sahip kişidir.

Görevleri
– Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapar,
– Yönetmenin kontrolünde, yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar,
– Yapılan çekimlerin ses kaydını yapar,
– Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler,
– Kullanılan malzemeyi çekime hazırlar,
– Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar,
– Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder,
– Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Kamera ve kamera aparatları,
– Projeksiyon alet ve makineleri,
– Sahne ve dekor malzemeleri,
– Film, bantlar,
– Her türlü elektrik ve elektronik malzemeler vb ( tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.)

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Film yapım teknikeri olmak isteyenlerin;
– Yönergeleri anlayıp uygulayabilen,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip,
– Göz ve elini eşgüdümlü kullanabilen,
– Titiz, düzenli ve disiplinli,
– Görsel sanatlara ilgili,
– Sanat ve estetik yönü gelişmiş,
– Ekip çalışmasına yatkın ve uyumlu,
– Yaratıcı, hayal gücü zengin,
– Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
– Renk ve şekil algısı gelişmiş,
– Teknik işlere yatkın kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Meslek elemanları çalışmalarını, işin niteliğine göre hem kapalı mekânlarda (stüdyolarda ve çok değişken iç mekânlarda çalışmaları söz konusu olabilmektedir) hem de açık havada kalabalık, soğuk, sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler.

Film yapım teknikeri görevini diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir. Sabahın çok erken saatlerinde veya gece yarısı çalışma söz konusudur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Ayrıca dönem stajı yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Meslek elemanları sinema, televizyon, reklam, tiyatro alanlarının teknik ekiplerinde çalışabilirler. Özellikle sektör uzun süre asistan olarak (birinci, ikinci vb.) çalışan ve sabırlı olan kişinin çalışma alanı içinde kalıcı olduğuna tanık olmaktadır. Meslekte kendini iyi yetiştirmiş, stresli iş ortamında dayanıklı, iyi projelerde görev alarak çevresinde uyum sağlamasını kanıtlamış kişilerin işsiz kalma riski daha azdır. Film ve reklam camiası içerisinde tanınmış olmak işsizlik riskini ortadan kaldırmaktadır. Sinema sektörünün durumu iyi oldukça, mesleği icra etme ve ekip olarak bir projenin içinde yer alma söz konusudur. Ayrıca kişi bir alanda uzmanlaşabilir ve uzmanlaştığı alanda kendi işini kurabilir.

Ülkemizde gelişen film-sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. İlgili bölümde eğitimini tamamlayanlar; TRT ve özel televizyon kanallarında, reklam ajanslarında, film yapım şirketlerinde, kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, makyajcı vb. kadrolarda asistan olarak göreve başlayabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Öğrencilere staj uygulamaları sırasında işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek sağlanabilmektedir.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası kazanç çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, ücret politikasına, tecrübeye, yer aldığı projelere ve işlere göre değişmektedir. Çekilecek film bütçesinde teknik ekibin alacağı ücret işin süresi, zorluk derecesi ve maliyetine göre değişiklik göstermektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?