Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikeri Nedir?

Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikeri Nedir?
İnsanlarla birlikte yaşayan kedi, köpek, balık, kaplumbağa ve papağan gibi ev hayvanları ile tıbbi ve biyolojik araştırmalarda kobay olarak kullanılan deney hayvanlarının yetiştirilmesinde, beslenmesinde ve üretiminde teorik ve pratik bilgi ve beceriye sahip meslek elemanıdır.

Görevleri
Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikeri, memeliler (kedi, köpek, tavşan, fare, haşerat, hemstır vb), kanatlılar (papağan, muhabbet kuşu, kanarya vb.), akvaryum canlıları (balıklar, su bitkileri vb.), sürüngenler (kertenkele, yılan, bukalemun vb.) gibi hayvanların yetiştirilmesinde varsa
Ziraat Mühendisi veya Veteriner Hekime yardımcı olmak üzere;
– Ev ve deney hayvanlarının bakımını ve beslenmesini yapar.
– Ev ve deney hayvanlarının üretimi ile ilgili çalışmalar yapar.
– Sağlıklı bir şekilde barınabilmeleri için gerekli ortamı hazırlar.
– Kafes, akvaryum gibi barınakların temizliği için gerekli bakımı yapar veya yaptırır.
– Barınakların tamirini ve onarımlarını yaptırır.
– Ev ve deney hayvanlarını hastalıklardan korumak için önlemler alır.
– Sorumlu olduğu hayvanların davranışlarını gözlemler.
– Hayvanların ameliyata hazırlanmasında bilim adamlarına ve veteriner Hekimlere yardım eder.
– Ağız yoluyla ya da enjeksiyonla bu canlılara ilaç verir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Eldiven,
– Maske,
– Enjeksiyon,
– Hayvan yemleri ve ilaçları,
– Hayvanların bakımında ve barınmalarında kullanılan çeşitli alet ve malzemeler (akvaryum, filtre, kafes gibi).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Hayvan yetiştirmeye ilgisi olan,
– Fen bilimleri ve özellikle biyoloji ile ilgili ve bu alanda başarılı,
– Ayrıntılara dikkat eden,
– Neden sonuç ilişkisi kurup, bunları yorumlayabilen,
– Sorumluluk sahibi,
– Hijyen kurallarına önem veren kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikerinin çalışma ortam ve şartları çalıştıkları işin özelliğine göre değişmektedir. Çalışma ortamı nispeten kirli ve kötü kokulu olabileceği gibi deney hayvanlarının üretildiği ve kullanıldığı laboratuvarlarda ise çalışma ortamı temiz, geniş ve ferahtır. Sürekli ayakta durmak ya da oturmak zorunda değillerdir.

Çalışırken meslektaşları ve veterinerler, doktorlar ve değişik dallardan bilim adamları ile iletişim hâlindedir. Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği Teknikerleri evcil hayvanların satıldığı merkezlerde de çalışabilirler. Buralarda çalışırken daha çok müşterilerle iletişim hâlindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Ev ve Deney Hayvanları Yetiştiriciliği programında önlisans düzeyinde 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. 4. yarıyıl sonunda 30 iş günü zorunlu staj bulunmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Ev ve deney hayvanları yetiştiren ve satan işletmelerde, araştırma birimlerindeki deney hayvanı üretim ve kullanım birimlerinde, özel hayvan klinikleri ve danışmanlık kurumlarında, geçici hayvan bakımevleri ve hastanelerinde, hayvan barınaklarında, hayvanat bahçelerinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilgili kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca; kendileri de yasaların izin verdiği ölçüde işyeri açıp işletebilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: İşletmeler staj yapan öğrencilere kendi ücret politikalarıyla tespit edilen miktarda ücret ödemektedirler. Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Mesleki eğitimi tamamlayan meslek mensuplarının kazanç durumları çalıştıkları işyerinin büyüklüğüne ve sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Özellikle istanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde iş bulma imkânları artarken ücretlerin de arttığı söylenebilir. Kazanç asgari ücretin 1-3 katı kadardır. Kendi işletmesini kuranların kazançları daha yüksektir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?