Et ve Et Ürünleri İşlemecisi Nedir?

Et ve Et Ürünleri İşlemecisi Nedir?
Hayvanı kesme, yüzme, eti parçalama işiyle birlikte, sosis, salam, pastırma, sucuk vb. ürünleri imal eden kişidir.

Görevleri
– Kesimlik hayvanların seçimini yapar, hayvan alım bağlantısını kurar,
– Seçilen hayvanın kesimini ve yüzümünü yapar,
– Etlerin soğutulma ve muhafaza yöntemlerini uygular,
– Kesilmiş hayvan gövdelerini parçalar,
– Baharat, renk ve katkı maddelerini usulüne uygun kullanır,
– Sucuk teknolojisinde, fermente sucukları hazırlar,
– Etlerin salamura edilmesi ve pastırma üretimi ile ilgili işleri yapar,
– Pişirilmiş ve kızartılmış sucuk hazırlar, haşlanmış sucuk, sosis, salam yapar,
– Hamburger, İnegöl köfte, füme dil, jöle işkembe, kavurma ve et konservesi yapar,
– Kullandığı araç ve gereç ve makinelerin bakım ve temizliğini yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bıçaklar (kesim, yüzüm bıçağı gibi),
– Satır,
– Masat,
– Tezgah tahtası ve masalar,
– Makineler (kıyma, karıştırma,doldurma makinesi gibi),
– Tartılar,
– Etiketleme ve koli bantlama makinesi,
– Pişirme ve kavurma kazanları,
– Et kapları ve kancalar,
– Buzdolapları,
– Her tür baharat ve katkı maddeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Et ve et ürünleri işlemecisi olmak isteyenlerin;
– Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan,
– Kana, ete ve kokuya karşı alerjisi olmayan, kandan korkmayan,
– Kişisel temizlik kurallarını çok iyi bilen ve uygulayan,
– Çok dikkatli, temiz ve tertipli,
– El becerisi olan,
– Gözlerini ve ellerini birlikte uyumlu kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Et ve Et Ürünleri İşlemecileri kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamı serin (-17 ile +10 derece arasında ) ve kaygandır. Kan, et ve baharat kokuları vardır. Kullanılan kesici aletlerden dolayı elini kesme riski vardır. Giysileri ve çalıştığı yerde kan lekeleri olur ve ıslaktır. Bu nedenle, temizlik ve sağlık kurallarına çok dikkat etmesi, dikkatli ve tertipli çalışması, çalışma ortamını her zaman temiz tutmaya özen göstermesi gerekir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Et ve et ürünleri işlemecisi, et ve et ürünlerinin üretiminin ve satışının yapıldığı her yerde çalışabilirler. Bunlar, et entegre tesisleri, marketlerin et ve şarküteri reyonları, kamuya ve özel şirkete ait kesim haneler, tavuk çiftlikleri vb.dir. Ustalık eğitimini tamamlayarak ustalık belgesi alanlar kendi işyerlerini de açabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Eğitim tamamlandıktan sonra, özellikle deneme süresinde asgari ücretle çalışmaya başlar. Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı iş yerlerinde ise ücret, toplu iş sözleşmesine göre belirlenir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?