Erkek Berberi Nedir?

Erkek Berberi Nedir?
Erkeklerin saç ve sakallarını kesen, şekillendiren, tarayan, saça perma, röfle yapan, boyayan, dökülen saçların yerine peruk yapan, başın çeşitli bölgelerindeki kılların temizliğini yapan, baş ve yüz masajı yapan kişidir.

Görevleri
– Müşterinin tipine göre saç modelini belirler,
– Saçı yıkar, kremler, ovalar,
– Kepeklenmeyi giderir, saç köklerine gerekli işlemi uygular,
– Müşterinin isteğine veya belirli bir stile göre saçı keser,
– Saçı, kesimine göre tarar, saçın aynı modelde kalması için sprey sıkar,
– Zayıf ve kuru saçları badem yağı ile ovalayarak buhar makinesinde bir süre bekletir,
– Kırık saçların uçlarını düzeltir,
– Müşterinin talimatına uyarak saçın rengine göre boyama işlemini yapar,
– Müşterinin isteğine göre tıraş eder, sakal ve bıyıklarını düzeltir, yüzüne masaj yapar,
– Salonun temizliğini ve düzenini sağlar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Elektrikli saç kurutma makinesi, traş makinesi, saç maşası,
– Buharlı makine,
– Ustura-jilet,
– Çeşitli makaslar,
– Önlükler,
– Çeşitli boy ve şekilde taraklar, fırçalar,
– Havlu,
– Sabun, şampuan,
– Saç boyası, badem yağı,
– Sakal fırçası,
– Aynalar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Erkek berberi olmak isteyenlerin:
– El becerisi olan,
– El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
– Estetik algısına,
– Temizlik alışkanlığına sahip,
– Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilen ve nazik kişiler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Erkek berberleri, güzellik enstitülerinde ve berber dükkanlarında çalışırlar. Saç kılları dışında ortam temiz ve aydınlık ancak bazen boya kokuludur. İş genellikle ayakta yürütülür ve zaman zaman geç saatlere kadar çalışma vardır. Berber, saçı ve sakalı aletlerle keserken ve düzeltirken, müşterisi ile yoğun iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Berber dükkanların da, güzellik ve kuaför salonlarında çalışabilirler. Araştırmalarda nüfusun hızla artışı, eğitim seviyesinin yükselmesi, hizmetler sektöründeki gelişmeye paralel olarak bu meslekte iş bulma olanağı artmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi, kendine ait işyeri de açabilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Mesleki eğitimlerini tamamlayan elemanların alacakları ücretler yöreden yöreye değişiklik arz eder. Ayrıca hizmet verdikleri kesimin sosyo-ekonomik durumu da verilen ücretin az ya da çok olmasını etkilemektedir, Kendi işyerinde çalışan bir meslek elemanı ile bir işverenin yanında çalışanın kazançları da farklıdır,

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?