Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Nedir?

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Nedir?
Endüstride kullanılmak amacıyla veya günlük hayatta kullandığımız makine parçaları ile metal ve plastik türü ürünlerin kalıp tasarımını, ardışık ve seri olarak imalatını planlayan ve uygulamasını sağlayan kişidir.

Görevleri
– İmal edilecek ürünün proje ve şartnamelerini inceler, Üretilecek ürünün cinsine göre yapılacak kalıpta kullanılacak malzeme türünü belirler,
– Tasarım halindeki kalıbın teknik resmini ve krokisini cizer veya cins ve miktarını belirler,
– Kalıp örneklerinin tasarımını yapar ve kalıbı hazırlar,
– Kalıbın denenmesinde ve parça üretiminde büyük önemi olan presleri iş güvenliği kurallarına uygun olarak bağlar,
– Yapılacak üretimin niteliğine göre değişik türlerdeki kalıpları prese bağlayarak çeşitli parçaları üretir,
– Yapılan kalıbı montaja hazırlar ve monte eder,
– İstenilen standartta, hiçbir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde kalıbı teslim eder.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Her türlü işleme ve talaşlı imalat tezgâhları (torna, tesviye, planya, matkap, saç kıvırma taşlama ve vargel tezgâhları, kesme tezgahı vb.)
– Soğuk ve sıcak şekillendirme tezgâhları,
– Hava ve buhar basıncıyla çalışan cihaz ve donanımlar,
– Kesen, biçen, büken, delen, kıvıran ve talaş kaldıran el aletleri (el breyzi, spiral taşlama, el matkabı, rayba, kılavuz, zımpara ve eğe vb.)
– Kaynak makinaları, indiksiyon açacağı, gazaltı kaynağı makinası
– Demir, çelik, bakır, alüminyum gibi metal malzemeler,
– Plastik ve plastik türü malzemeler,
– Bilgisayar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Endüstriyel kalıpçılık teknikeri olmak isteyenlerin,
– Mekanik konulara ilgili ve yetenekli,
– Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilen,
– El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
– Ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen,
– Dikkatli ve aynı işi yapmaktan sıkılmayan kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Endüstriyel kalıpçılık teknikeri, kapalı alanda ve genellikle ayakta görev yapar. Çalışma ortamı gürültülü, tozlu, kirli ve yağlıdır. Yapılan işte kesici aletler kullanıldığından iş kazası riski vardır. Birinci derecede uğraş konusu makine parçaları ile metal plastik türü ürünlerdir. Diğer çalışanlarla ve müşteriler ile iletişim halindedir. Gece çalışması, vardiyalı çalışma, hafta sonu çalışması söz konusu olabilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. 30 iş günü yaz stajı zorunluluğu bulunmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, fabrikalar, atölyeler ve kendi kuracakları işyerlerinde çalışabilirler. Sanayi sektörü gelişmiş bölgelerde iş bulma olanağı daha yüksektir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

Eğitim Sonrası: Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir. Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girdiklerinde asgari ücret alırlar. Daha sonraki yıllarda ise asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?