Endüstriyel Elektronik Teknikeri Nedir?

Endüstriyel Elektronik Teknikeri Nedir?
Sanayide kullanılan her türlü elektronik cihazın ve elektronik devrelerin kurulması, bakım ve onarım işlerinde elektronik mühendisleri ile birlikte çalışan ara insan gücüdür.

Görevleri
Sanayileşme ve makineleşmeyle birlikte endüstriyel elektronik teknikerinin çalışma alanı oldukça genişlemiştir. Genel olarak bu meslekte yapılan görevler şöyle özetlenebilir:
– Sanayide kullanılan elektronik cihazları monte eder,
– Elektronik cihazları ve elektronik devreleri işletir ve bakımını yapar,
– Elektronik cihazlarda ve elektronik devrelerde meydana gelen arızaları onarır,
– Fabrikalarda otomatik kontrol ve kumanda sistemlerinin bakım, onarım ve montajını yapar,
– Sanayide kullanılan bilgisayarlı sistemlerin bakım onarım ve montajını yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
El Aletleri: Pense, tornavida, kontrol kalemi, yan keski, kargaburnu, kablo işleme aletleri, havya ve diğer lehim takımları, matkap, demir testeresi, eğe, törpü, mengene vb.,
Ölçü Aletleri: Multimetre (Avometre), faz kontrol cihazı, frekansmetre, osilaskop, dijital ve anolog elektrik ölçü aletleri, devir sayısı ölçer, aydınlık şiddeti ölçer, wattmetre, elektrik sayacı vb.,
Diğer Aletler: Bobin sarma aleti, sinyal jeneratörü, bilgisayar, güç kaynağı (DC voltajı) vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Endüstriyel elektronik teknikerinin;
– Temel bilimlere özellikle fizik ve elektronik konularına ilgi duyan,
– Meraklı, dikkatli olması beklenir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Endüstriyel elektronik teknikerleri genellikle fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülüdür. Kişi çalışırken elektronik aletlerle ve mühendislerle ilgilidir. Zaman zaman diğer çalışanlarla, makine, tesviye ve haberleşme teknikerleri, bilgisayar operatörleri, elektronik mühendisleri ile etkileşim halinde olabilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Endüstriyel elektronik teknikerleri;
– Endüstrinin elektronikle ilgili bakım ve onarım servislerinde,
– Elektrik ve elektronik devre ve devre gereçleri üreten tesislerde,
– Asansör imalat ve montajında,
– Bant sistemlerinin kontrol ve kumanda kısımlarında,
– Yürüyen merdivenlerin bakım, onarım ve montajında,
– Otomotiv sanayisinde,
– Uçak sanayisinde,
– Bilgisayar sistemlerinde (yazılım, montaj, tamir),
– Fax şirketlerinde, haberleşmede,
– Savunma sanayii gibi alanlarda çalışırlar.

Elektroniğin endüstrideki uygulamaları, özellikle son on yıl içinde baş döndürücü bir hız kazanmıştır. Üretimde sağlanan teknolojik yenilikler kaliteyi yükseltip maliyetleri düşürmeye başlamış, bu konuya önem veren ülke ve işletmeler günümüzde ekonomik birer güç haline gelmişlerdir.

Endüstriyel elektronik alanındaki gelişmeler bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır. Dolayısıyla bu alanda iş bulma olanakları gün geçtikçe daha kolaylaşmakta ve ara-insan gücü ihtiyacı artmaktadır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmak mümkündür. Staj yapılan süre içerisinde öğrencinin, staj yaptığı işletme veya kuruluştan belli bir miktar ücret alması söz konusu olabilmektedir.

Eğitim Sonrası: Eğitimini tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının faydalandığı ücret ve tazminatlardan yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar için ise kazanç durumu işyerinin büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışanın deneyim ve işindeki başarısına göre farklılıklar göstermektedir. Ancak, işletmelerin ileri teknoloji kullanmaları ve otomasyona geçmeleriyle birlikte bu alanda eleman ihtiyaçları artmakta ve diğer meslek sahiplerine göre ücretleri biraz daha fazla olmaktadır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?