Elektrostatik Boya Operatörü Nedir?

Elektrostatik Boya Operatörü Nedir?
Otomobil, makine, uçak v.b. endüstri dallarında boya ve boyama yüzeylerini hazırlayan ve elektrostatik boyama işlerini yapan kişidir.

Görevleri
İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanı etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak;
– İş organizasyonu yapar,
– Toz ve yaş boya ekipmanının kontrol ve bakımını yapar,
– Boyama yüzeyini hazırlar,
– Boya hazırlar,
– Boya testi yapar,
– Boyama sürecinde kullanacağı alet ve donanımı ve katkı maddelerinin miktarını ayarlar,
– Boya fırınını çalışır hale getirerek elektrostatik boyama yapar,
– Boyanmış iş parçasını fırınlar,
– Üretim ile ilgili kayıtları tutar,
Çalışma mahallinin ve kullanılan takım, alet ve donanımın günlük temizliğini yaparak bir sonraki kullanıma hazır halde bulundurur.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Askı teli, Ayırıcı (siklon), Boya kabini, Boya robotu, boya tabancası, Boya test cihazları, Büre, Cam ölçü-numune kabı (beher), Eldiven, Elektrik süpürgesi Fırın, Filtre, Gözlük ,Hava hazırlama-kurutma cihazı, Hava şartlandırıcısı, Isıtıcı lamba ,Jeneratör, Kompresör, Kontrol paneli, Kronometre, Maske Ölçü cihazları , pH metre, Pipet, Pompa, Redresör, Taşıyıcı bant (konveyör) ,Terazi ,Aktivasyon malzemeleri , Bant ,Bez çeşitleri mineralize su, Fırça, Fosfatlama, Malzemeleri, İndikatörler, Kataforez boya ve solventleri,Kimyasal maddeler , Kromatlama banyo malzemeleri, Macun çeşitleri, iskeleme kağıdı, Pasivasyon malzemeleri, pH kağıdı, Sıcak boya sökücüler, Toz boya, Yağ alma malzemeleri, Yaş boya , Zımpara

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Elektrostatik boya operatörü olmak isteyenlerin;
– Çevre korumaya karşı duyarlı ,
– Ayrıntılara özen gösteren,
– Renk algısı iyi,
– Dikkatli , sabırlı,
– Temiz ve titiz,
– Yönergeye uyabilen,
– El becerisi gelişmiş,
– Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
– Ekip çalışmasına yatkın kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Çalışma ortamları, yaptıkları işin boyut ve çeşidine göre farklılık göstermekle beraber genellikle kapalı alanlardır. Görev genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak yürütülür. Kapalı alanların dışında zaman zamanda açık havada çalışma durumları olmaktadır.

Meslek elemanları iş yaparken çeşitli kişisel koruyucu maske, kulaklık, baret, krem, eldiven ve iş elbisesi kullanmak zorundadır. Çalışma ortamında kimyasal kokular mevcuttur. (havalandırma sistemi olsa da). Çalışırken diğer çalışanlar ve meslektaşları ile iletişimde bulunur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
İşyerlerinin yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte, işyerlerinde 1-3 ay arasında işbaşında eğitim verilmektedir. Halk eğitim merkezi kursları ise 1800/1424 saattir. Bu meslek genellikle işyerinde bir kişinin gözetiminde öğrenilir.
Eğitim süresince;
-Boyama yapılacak iş parçaları ve özellikleri,
-Boyanacak parçaların yüzeylerinin nasıl ve hangi yöntemlerle temizleneceği,
-Boyaların özellikleri,
-Boyama aşamalarında kullanılacak alet ve malzemelerin kullanım şekli,
-Fırının sıcaklığının ayarlanması,
-Son kontrollerin yapılması,
-İş başında sorumluluk ve yükümlülükler ile işçi sağlığı ve iş güvenliğini öğrenir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Elektrostatik boya operatörleri, otomobil, makine, uçak vb. endüstri dallarında boyama öncesi yüzey ön hazırlık ve boyama işlemlerinin yapıldığı işletmelerde çalışabilirler.

Hızla gelişmekte olan otomobil, makine ve uçak üretim sektörlerinde elektrostatik boya operatörlüğünün önemi gittikçe öne çıkmakta ve bu alanda çok sayıda iyi eğitilmiş ve tecrübeli elemana ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir. Ayrıca, meslekte gelişmiş makinelerin kullanılması bir çok tehlike ve iş kazası riskini ortadan kaldırmıştır.

Bu meslek sahiplerinin, kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrostatik boya ve uygulama tekniği ile ilgili birimlerinde ve küçük boya atölyelerinde çalışma olanakları bulunmaktadır. Gelecekte elektrostatik boya operatörlüğünde çalışanların, daha gelişmiş NC ve CNC makineleri ve ekipmanı kullanmaları beklenmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Halk eğitim merkezlerinde eğitim görenler için ücret söz konusu değildir. Geleneksel olarak usta-çırak ilişkisi içerisinde çalışarak mesleği öğrenenler, çalıştığı gün süresince vasıfsız işçi yevmiyesi almaktadırlar.

Eğitim Sonrası: Elektrostatik boya operatörü olarak ilk göreve başlayan kişiler asgari ücret alırlar. Daha sonra deneyim ve işteki başarıya göre asgari ücretin 2-3 katı kadar ücret alabilmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?