Elektronörofizyoloji Teknikeri Nedir?

Elektronörofizyoloji Teknikeri Nedir?
Merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla seyreden hastalıkların teşhisinde yararlanılan nörofizyolojik yöntemlerin kullanılmasında uzman hekim denetiminde çalışan kişidir.

Görevleri
– Elektroensefalografi (EEG) çeker,
– Basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yapar,
– Polisomnografi cihazları kullanır,
– Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar,
– Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar,
– Hasta kayıtlarını tutar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Eletroensefalografi(EEG) cihazı,
– EMG cihazı,
– Polisomnografi cihazları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Elektronörofizyoloji teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fizik ve biyoloji ile ilgili ve bu alanlarda başarılı,
– İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
– Başkaları ile işbirliği yapabilen,
– Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi ya da özel hastane ve polikliniklerinin eletroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamları oldukça temizdir.

Elektronörofizyoloji teknikeri çalışmaları esnasında hastalarla, hasta yakınlarıyla iletişim halindedir ve onların duygularını anlama, sabır ve şefkatle davranma durumundadır. Ayrıca meslektaşlarıyla, doktorlarla, hemşirelerle iletişim içinde bulunurlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Günde 8 saat ve haftada toplam 40 saat süreyle EEG, Uyarma Potansiyelleri, EMG ve Uyku Laboratuarları olan kliniklerde yaz uygulaması vardır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi ya da özel hastane ve polikliniklerinin elektroansefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. İlk işe başlayışta asgari ücretin 2 katı civarında ücret alınmakta, zamanla bu ücret artabilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?