Elektronik Haberleşme(Telekomünikasyon) Teknikeri Nedir?

Elektronik Haberleşme(Telekomünikasyon) Teknikeri Nedir?
Radyo, telefon, data, faks ve haberleşme ile ilgili diğer cihaz ve sistemlerin imali, kurulması, değiştirilmesi ve işletilmesi, bakım ve onarımı konularında telekomünikasyon mühendisleri ile teknisyenleri arasında görev yapan ara elemandır.

Görevleri
– Haberleşme araçlarının elektronik donanımının üretimi, bakımı ve onarımı konularında görev yapar,
– Bina içi haberleşme araçlarının tesisat, bakım ve onarımını yapar,
– Kablo TV, çağrı cihazı ve cep telefonu sistemlerinin tesis, bakım ve işletmesini yapar,
– Haberleşme araçlarının bir merkeze veya merkezler arası bağlantısını havaihat, fiberoptik ve radyolink hatlarıyla sağlar,
– Telefon santrallerinin kurulması, çalıştırılmasında ve arızaların giderilmesinde görev yapar,
– Şehirlerarası telefon hatlarının tesis, montaj ve bakımını yapar, meydana gelen arızayı giderir,
– Radyolink ve fiberoptik sistemlerine ait çalışmaların düzenli olarak yürütülmesini sağlar, bakım ve onarımını yapar, meydana gelen arızları giderir,
– Telsiz istasyonlarının kurulması, çalıştırılması ve kaldırılacak istasyonların kaldırılmasında görev alır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Sistemin özelliğine uygun geliştirilmiş ölçü cihazları,
– Devreler, jeneratörler,
– Kablolar, pense, tornavida gibi el aletleri,
– Kalem ve tabanca tipi havya.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Elektronik haberleşme (Telekomünikasyon) teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine özellikle fizik bilimine ilgili,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,
– Sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Elektronik haberleşme teknikeri çalışma ortamı çalıştıkları işyerine göre çok farklılıklar gösterir. Kapalı bir yerde de (fabrika, atölye vb.), açık havada da (her türlü iklim koşullarında) veya her iki şekilde de çalışılabilir. İş gereği seyahat etmesi, gece-gündüz çalışması gerekebilir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitimi ön lisans düzeyinde 2 yıl (4 yarıyıl) sürelidir. Eğitim okulda teorik ve uygulamalı olarak sürdürülür. Ayrıca mesleğiyle ilgili özel ve kamu işyerinde staj zorunluluğu vardır. Bütün dersler laboratuvar desteklidir. Zorunlu yaz stajı süresi 40 iş günüdür. Öğrenciler stajlarını 1. ve 2. sınıf yaz dönemlerinde 20’şer gün olarak yapabilecekleri gibi, 2. Sınıfın sonunda 40 gün olarak da yapabilmektedirler.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Meslek elemanları haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakımı ve onarımı konularında faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Sayıları her geçen gün biraz daha artan devlet ve özel televizyon kanalları, Türk Telekom, Silahlı kuvvetler, özel telekomünikasyon şirketlerinin ara eleman ihtiyacı bu meslekteki kişilerin iş bulma şansını artırmaktadır. Ayrıca mesleği ile ilgili kendi işyerini açma imkanı da vardır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yükseköğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Eğitim Sonrası: Özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 3-4 katı oranındadır. Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?