Elektrikli Ev Aletleri Bakım ve Tamircisi Nedir?

Elektrikli Ev Aletleri Bakım ve Tamircisi Nedir?
Evlerde kullanılan buzdolabı, elektrik süpürgesi, ısıtıcı gibi elektrikle çalışan aletlerin mekanik donanımlarında meydana gelen arızaların kaynağını bulup gideren kişidir.

Görevleri
– Bozuk aleti inceler ve bozukluğun nereden ileri geldiğini saptar,
– Bozuk parçayı onarır veya değiştirir, motoru temizler ve yağlar,
– Bakımı ve tamiri yapılan aleti müşteriye teslim etmeden önce bir kez daha dener,
– Aletin neresinin tamir edildiği hakkında müşteriye bilgi verir,
– Bakım ve tamir ücretini hesaplayarak tahsil eder.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Kesici aletler (teneke makası, kağıt makası, ağaç testereleri, demir testereleri, keskiler, boru kesme maka
– Vidalama aletleri (düz ağızlı tornavida, yıldız ağızlı tornavida, ayarlı pense, civata ve somun anahtarları)
– Delme aletleri (burgu, elektrikli matkap, nokta zımba )
– Burma ve ezme için kullanılan aletler (çekiçler, takmalar)
– Düzeltme aletleri (törpü ve eğeler, rende, ıspatula, zımpara)
– Elektrikli ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı, gümüş kaynağı.
– Ölçme ve kontrol aletleri (çelik cetvel, kumpaslar, mikrometreler, endüvi endüktör, kollektör ve fırçalar, gövde, kapaklar ve fonlar, rulmanlar ve burçlar, toz torbası, hortum ve diğer ek parçalar, anahtar, elektronik güç ayarlama sistemi.)
– Avometre.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Elektrikli ev aletleri bakım ve tamircisi olmak isteyen kişilerin;
– Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı olmaları beklenir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Elektrikli ev aletleri bakım ve tamircisi görevini atölyede, evlerde ve elektronik alet kullanılan mekanlarda yürütür. Bu nedenle, bulunduğu kent veya kazalarda devamlı hareket halindedir. İşin değişik mekanlarda yapılması hareketlilikten ve değişiklikten hoşlanan kimselere ilginç gelebilir. Çalışma hafta içi normal çalışma saatleri içinde yürütülür. Kişi birinci derecede aletlerle ilgilidir. Ancak, evlerde alet sahipleri ile, bağlı olduğu firmada diğer çalışanlarla etkileşim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Elektrikli ev aletleri bakım ve tamircileri;
– Elektrikli ev aletlerinin yetkili servislerinde,
– Elektrikli ev aletleri üreten işletmelerde,
– Kendi işyerlerinde çalışma olanağı bulabilirler.

Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak makineleşmeye gidilmektedir ve elektrikli ev aletleri çoğalıp yaygınlaştığından bu mesleğe duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu nedenle elektrikli ev aletleri bakım ve tamirciliği mesleğinin öneminin giderek arttığı görülmektedir.

Bu mesleğin bakım yönünün zaman içerisinde artış göstereceği ve aynı oranda tamirat yönünde azalış olacağı düşünülmektedir. Mesleğin yürütülmesinde kendi adına işyeri açmanın sermaye az, kazanç fazla olduğundan tercih edildiği serbest çalışanlar tarafından belirtilmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkanlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrasında kazanç, genellikle karşılıklı anlaşma ile belirlenir. Araştırmanın yapıldığı tarihte kazanç küçük işletmelerde asgari ücretin yaklaşık l-2 katı, büyük işletmelerde 2-3 katı arasında değişmektedir. İşyeri açarak bağımsız çalışanlarda, kazanç alınan işe göre çok değişkendir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?