Elektrik ve Elektronik Malzemeleri Satış Elemanı Nedir?

Elektrik ve Elektronik Malzemeleri Satış Elemanı Nedir?
Her türlü elektronik malzemeleri müşteriye tanıtan ve satışını gerçekleştiren kişidir.

Görevleri
– Satışa sunulacak elektrik ve elektronik ürünlerini teslim alır, mal giriş kayıtlarını tutar ve etiketler.
– Satılacak malları cins, kalite ve fiyatlarına göre sınıflandırır.
– Malları raflara yerleştirir, vitrin düzenlemesine yardımcı olur.
– Müşterileri nazik ve kibarca karşılar ve malları satın alması için teşvik eder,
– Satışı artırmak için önlemler alır,
– Müşteri tiplerine uygun satış tekniklerini uygular,
– Satılan malın satış fişini düzenler ve her gün satılan malların dökümünü yapar, günlük satış cirosunu hesaplar ve satış fişlerini mal çıkış defterine işler,
– Mal stoklarını kontrol ederek ilgilileri bilgilendirir,
– Elektrik ve elektronik malzemeleri ile ilgili yazılı ve görsel yayınları takip eder.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Satış fişi,
– Yazar kasa,
– Her türlü elektrik ve elektronik ölçü ve test aletleri,
– Ürün tanıtım ve fiyat katalogları,
– Bilgisayar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Elektrik ve elektronik malzemeleri satış elemanı olmak isteyenlerin;
– İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen,
– İkna yeteneği olan,
– Kapalı yerlerde çalışmaktan sıkılmayan,
– Sorumluluk sahibi, mesleki bilgiyi takip edebilen,
– Teknolojik gelişmelere açık olan,
– Grup (ekip) çalışmasına yatkın, kişiler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
– Elektrik ve elektronik malzemeleri satış elemanları çalışmalarında birinci derecede insanlarla ilgilidir.
– İş sürekli ayakta durmayı gerektirebilir. Bu yüzden meslek üyeleri arasında bel rahatsızlığı, varis gibi hastalıklar görülmektedir.
– Çalışma gün ve saatleri işin yoğunluğuna göre değişiklik görülmektedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
– Bu mesleği öğrenenler elektrik ve elektronik malzemeleri satan mağazalarda ve büyük marketlerin ilgili bölümlerinde satış elemanı olarak iş bulabilirler.
– Yeterli sermayeye sahip olanlar kendi adına işyeri açabilirler.
– Teknolojik gelişmelerle birlikte piyasaya her gün yeni ürünler sunulmaktadır. Bu ürünlerin piyasada yer edinmesi, gerek ürünün kalitesine, gerekse bu konuda ürünü uygun şekilde sunan ve satabilen bilgili satış elemanlarına bağlıdır. Bu konuda iyi yetişmiş nitelikli eleman gereksinimi diğer mesleklerde olduğu gibi bu alanda da kendini hissettirmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: İşe ilk başlangıçta asgari ücret tutarında ücret verilmekte olup daha sonra ücret artışı olmaktadır. Kendi işyerini açanlar yaptıkları satışa göre kazanç elde etmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?