Dramatik Metin Yazarı Nedir?

Dramatik Metin Yazarı Nedir?
Tiyatro oyunu, sinema, TV senaryosu, reklam yazarlığı alanlarında yaratıcılığını kullanarak canlandırmaya dayalı metinler yazan kişidir.

Görevleri
Dramatik Metin Yazarı;
– Tiyatro oyunu yazar,
– Sinema senaryosu yazar,
– TV filmi ya da dizisi için senaryo yazar,
– Radyo oyunu yazar,
– Reklam filmleri için senaryo yazar,
– Yönetmenlik yapar,
– Dramaturgluk yapar,
– Eleştirmenlik yapar,
– Akademisyenlik yapar,
– Yaratıcı drama eğitmenliği yapar.
– İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular.
– Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır.
– Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Kalem,
– Bilgisayar,
– Daktilo
– Gazete, dergi, kitap gibi her türlü basılı malzeme,
– Sinema TV ile ilgili çalışmalar için görüntü arşivleri,
– Fotoğraf makinesi,
– Kamera,
– Ses kaydedici gibi araç gereçler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Dramatik Metin Yazarı olmak isteyenlerin;
– Yaratıcı,
– Yazılı ifade ve edebi ifade gücüne sahip,
– Dinleme, düşünme, okuma ve oturarak çalışma faaliyetlerinden hoşlanan,
– Dil, felsefe, psikoloji, derinliğine araştırma, edebiyat, tiyatro, sinema vb. alanlara ilgi duyan,
– Güzel sanatlar, Türk dili ve edebiyatına karşı ilgili,
– Ayrıntıyı algılayabilen,
– Sosyal bilimler konusunda yeterliliğe sahip,
– Başkalarını etkileyebilen, anlayabilen, değişik görüşlere, yeniliklere ve eleştiriye açık, uzak görüşlü kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Dramatik Metin Yazarı genellikle ofiste ya da evde çalışır, ancak bilgi toplamak amacıyla dış ortamlarda da bulunur. Çalışırken tek başınadır. İş oturarak yürütülür, ortam genellikle sessizdir. Bilinen bir meslek hastalığı yoktur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Yazarlık, Dramaturji, Tiyatro Tarihi, Eleştiri Yöntemleri, Psikoloji, Mitoloji, Sahne, Sanat Toplum Bilimi, Sanat Tarihi, Sahne Bilgisi, Türk Dili, Dramatik Yazarlık, Türk Tiyatrosu, Doğu Tiyatrosu ve İslam Ülkelerinde Tiyatro, Oyun İncelemesi, Konuşma Sanatı, Oyun Yazımı, Rejide Çağdaş Yaklaşımlar, Radyo Oyun Yazarlığı, Çocuk Tiyatrosu, Dünya Sineması, Eğitimde Drama, Karakter Davranış Bilgisi, Türk Sineması, TV Dizisi Yazarlığı gibi derslerin yanında pratik olarak seminerler verilir. Ayrıca bu bölüm öğrencilerinin zorunlu staj süresi 3 aydır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Dramatik Metin Yazarları bireysel çalışırlar. Genellikle ofis ya da evde kapalı ortamda ve oturarak çalışırlar. Ancak yazarlık mesleği herhangi bir mekân ya da zaman sınırlaması olmadan her yerde ve her zaman sürdürülebilir. Yazarlık kariyeri, ancak ve tamamen bireyin kişisel çalışmasıyla elde edilebilir.

Meslek mensupları; tiyatro oyunu, sinema senaryosu, TV dizileri, radyo oyunları ve reklam metinleri yazarak iş bulma olanakları yaratabilirler. Serbest yazar olarak çalışabilecekleri gibi, ajanslara bağlı olarak da çalışabilirler. Daha çok büyük şehirlerde iş bulma olanakları mevcuttur.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Yapılan işin niteliğine göre değişen oranlarda para kazanma imkanı vardır. Öğrenciler ve mezunlar her zaman TRT için radyo oyunu, ödenekli tiyatrolar için tiyatro oyunları yazabilirler; TV dizileri için çalışan yazarlık gruplarında iş bulma imkânları vardır.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası ilk işe başlayanlar için belirli bir kazanç yoktur. Kişinin yeteneklerine ve çalışma şekline göre kazandığı ücret değişkendir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?