Diş Protez Teknikeri Nedir?

Diş Protez Teknikeri Nedir?
Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.

Görevleri
Diş Protez Teknikerleri, diş hekiminin oluşturduğu tedavi planına göre aşağıdaki laboratuar uygulamalarını yapar veya yaptırır.
– Diş hekimince alınan ağız ölçülerinden model hazırlar,
– Hazırlanan modeller üzerinde; sabit ve hareketli bölümlü protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlar,
– Diş hekiminin tam dişsiz veya yarı dişli iken aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında, diş dizimi, mum modelaj ve akrilik işlemlerinin yapılmasında görev alır,
– Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapar,
– Diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli ortodontik apareyleri hazırlar.
– Kullandığı aletlerin bakımı ve basit onarımını yapar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Elektrikli aletler;
– Tur motoru, mikromotor, alçı kesme motoru, cila motoru, vibratör, kumlama cihazı,
– Döküm potası,
– Parelelometre,
El aletleri;
– Çeşitli boy ve şekillerde ateş spatülleri,
– Modelaj spatülleri,
– Bol kabı, bol kaşığı,
– Alçı bıçağı, alçı makası, alçı kesme testeresi,
– Farklı amaçlar için kullanılan makas ve pens çeşitleri,
Protezlerin hazırlanmasında kullanılan maddeler,
– Alçı, silikon, revetman, pomza,
– Döküm maddeleri (değerli değersiz metal alaşımları)
– Akrilikler (takma dişlerin yapıştırıldığı malzeme)
– Seramik tozları,
– Modelaj mumları, okluzar ve ispirto ocağı gibi malzemeler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Diş protez teknikeri olmak isteyenlerin;
– Temel bilimlere ilgi duyan,
– Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilme ve bunu elindeki malzemeye aktarabilme gücüne sahip,
– El ve parmak becerisi olan,
– Renkleri ayırt edebilen,
– Ayrıntılara dikkat eden,
– Estetik anlayış ve görüşü gelişmiş,
– Sorumluluk sahibi ve grup çalışmaları yapabilecek kimseler olmaları gerekir.
Kimyasal madde ve toz alerjisi olanlar bu mesleği yaparken zorlanabilirler.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Diş protez teknikerleri genellikle laboratuvar ortamlarında çalışırlar. Çalışırken birinci derecede malzeme ve aletlerle ilgilidirler, hastalarla doğrudan iletişimleri yoktur Büyük ve gelişmiş laboratuarlarda çok farklı sayıda bölüm ve bu bölümlerde çalışan birden fazla kişiler bulunmaktadır.

Bu farklı bölümlerde yapılan işe bağlı olarak çalışma ortamı aydınlatma, oturma ve havalandırma açısından değişiklikler göstermektedir. Metal döküm ve tesviye işlerinin yapıldığı ortamlar genellikle gürültülü ve tozludur. Akrilik ve porselenle çalışılan ortamlar daha temizdir. Çalışma saatleri değişken olup, geç saatlere kadar hatta hafta sonları ve resmi tatillerde de çalışılabilmektedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Eğitim süresince özel diş protez laboratuvarlarında 45 işgünü yaz stajı uygulaması vardır

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Diş protez teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuvarlarında, özel kesime ait özel diş protez laboratuvarlarında iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuvarlarında da çalışabilirler.

Diş protez teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda çalıştıkları için diş hekimlerinin yoğun olarak çalıştığı il, ilçe ve bölgelerde çalışırlar. İş bulma konusunda cinsiyet farkı yoktur. Çalışma ortamı ve çalışma saatleri işyeri seçiminde etkili olmaktadır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonunda devlete ait hastanelerde bulunan diş protez laboratuarlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Hastane döner sermayesinden yararlanabilirler.

Özel diş protez laboratuvarlarında çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 3-3,5 katı civarında ücret alınmaktadır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?