Dilbilimci Nedir?

Dilbilimci Nedir?
Ana dil esas olmak üzere çeşitli dillerin yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili araştırma ve incelemeleri yapan kişidir.

Görevleri
– Çeşitli toplumların kullandıkları bir iletişim biçimi olan dilin birbirinden farklılıkları ve benzerliklerini inceler,
– İnsan dilinin ses ve anlam yönlerine ilişkin bilgiler elde eder,
– Dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalarda bulunur,
– Dil aileleri hakkında araştırmalar yapar,
– Elde ettiği verileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Teyp,
– Kamera,
– Film,
– Bilgisayar,
– Çeşitli büro malzemeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Dilbilimci olmak isteyenlerin;
– Sözel yeteneğe sahip,
– Dil-edebiyat, tarih, sosyoloji, ve arkeoloji gibi alanlarla ilgili,
– Bilimsel çalışmaya meraklı, kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Değişik kültürlerden insanlarla iletişimde bulunulur. Çalışmalar gerçekleştirilirken seyahat etmek, uzun süre evden uzak kalmak, değişik kültürler arasında yaşamak gerekebilir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında, büro ortamında çalışılmaktadır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Dil Bilimi programında eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Dilbilimciler, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak çalışabilirler. Dil bilim (Türk Dili, Fransızca, İngilizce, Almanca) programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar alanlarında Öğretmen olarak da çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Üniversite eğitimi süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından faydalanabilirler.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası, teknik hizmetler sınıfında göreve başlarlarsa asgari ücretin 2,5-3 katı dolayında maaş almaktadırlar. Alınan ücret, bulunulan konum ve çalışma sürelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?