Dekor Teknikeri Nedir?

Dekor Teknikeri Nedir?
Tiyatro, opera, sinema ve müzik gösterilerinin dekorlarının yapımında, marketlerde, mağazalarda, fuarlarda reyon, vitrin ve standartların düzenlenmelerinde kullanılacak dekor tasarımlarının yapılmasında yardımcı olan ve uygulayan kişidir.

Görevleri
Dekor ve Kostüm Sanatçısı/Tasarımcısı ile işbirliği halinde;
– Tasarım yapılacak mekânın inceler,
– Mekanın özelliği doğrultusunda yapılan tasarıma yardımcı olur, alternatif önerilerde bulunur,
– Tiyatro, opera, sinema eserlerinin sahnelenmesiyle ilgili dekor söz konusu ise oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü dekor tasarımının, giysi, saç ve eşya modelleri ile uyumunu belirler,
– Eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alarak kullanılacak modellerin tasarımına yardımcı olur çizim programları ile teknik çizimlerini yapar,
– Tasarlanan modeller için gerekli malzemeyi sağlar,
– Sahne dekorları yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir, yapılışını izler ve gerekli gördüğü yerlerde uyarılarda bulunur,
– Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, dekor tasarımına giren konuları bu provalarda denetler,
– Dekorların yeniden kullanımı söz konusu ise söküm, paketleme ve depolama işlerinin yürütülmesini sağlar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar, auto-cad (çizim) programı,
– Metal Atölyesi,
– Marangozhane makineleri,
– Çeşitli yapım ve çizim malzemeleri,
– Kumaş ve kostümler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Dekor teknikeri olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– Görsel algılama yeteneği gelişmiş
– Mekanik ilgisi ve yeteneği olan,
– El becerileri gelişmiş,
– Konuları derinliğine araştırabilen,
– Başkaları ile iletişim kurabilen, ikna edici,
– Yaratıcı düşünceye sahip,
– Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Dekor teknikerleri, genel olarak tasarım aşamasında ofislerde, imalat zamanında atölyelerde ve dekorun uygulanması aşamasında ise sahnede çalışmaktadır. Dekor tasarımı ve yapımı sırasında atölye ve sahne ortamında ışık, toz, gürültü ve ısı değişimi olan mekânlarda bulunurlar.

Dekor montaj ve söküm aşamasında zaman zaman çalışmalara katılırlar. Çalışmalar gündüz ve gece olabileceği gibi şehir içi ve dışı seyahatler de söz konusu olabilmektedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Eğitim sırasında staj yapılmaktadır. Staj 30 iş günü sürmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Dekor Teknikerleri; genellikle Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlüklerinde, özel tiyatrolarda, sinema endüstrisinde, ulusal ve yerel televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, şenlik, konser gibi gösteri uygulamalarında iş bulma imkanına sahiptirler.

Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının yoğunlaştığı merkezler (istanbul gibi) ile yerleşik tiyatro, opera, bale kuruluşlarının bulunduğu şehirler, meslek mensuplarının oldukça talep edildiği yerlerdir. Dekor teknikerliği mesleği, kişisel gelişime ve yaratıcılığa açık, estetik beğeni düzeyinin yansıtılabildiği bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle, tasarımların uygulanmasında kendi işini kurmaya da elverişlidir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ve diğer kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından faydalanırlar. Ayrıca, eğitim esnasında yapılan proje ve tasarım işlerinden dolayı ekip veya bireysel olarak gelir elde etme olanağı bulunmaktadır.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel sektörde işe başlamaları durumunda ise yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. İlk işe başlayışta asgari ücretin 2-4 katı civarında ücret alınmakta, zamanla bu ücret artabilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?