Çorap Moda Tasarım Teknikeri Nedir?

Çorap Moda Tasarım Teknikeri Nedir?
Kullanıcı ihtiyaçlarını ve modayı dikkate alarak, çorabın model ve desenini tasarlayan, çorap üretiminde kullanılan makinaları kullanabilen kişidir.

Görevleri
– Çorabın model ve desenini tasarlar,
– Hangi çorabın hangi ipliklerle yapılacağına karar verir.
– Çorap üretiminde kullanılan makinaları kullanır,
– Makinanın kapasitesini ve ürünün maliyetini hesaplar,
– Modayı ve yenilikleri takip eder.
– İhracat ve pazarlamaya yönelik çalışır,
– Dış pazarı araştırır,
– İhtiyaca göre talebi yönlendirir.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar ve çizim programları,
– Boya, kâğıt, kalem,
– Üretim kısmında örme makinası, dikiş makinası ve ütü makinası.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Çorap ve moda tasarımcısı olmak isteyenlerin;
– Görsel belleklerinin kuvvetli,
– Yaygın ve yoğun dikkate sahip,
– Şekil-uzay ilişkisi içinde çizim yeteneği olan,
– Renkleri algılayabilen,
– Dokunma keskinliği olan,
– Yaratıcı ve hayal gücü yüksek,
– Yeteneğini geliştirebilmek için istekli,
– Yeniliklere ayak uydurabilecek nitelikte, kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Çorap ve moda tasarımcıları ağırlıklı olarak tek başlarını çizimlerini yapabilecekleri kapalı ofis ortamında çalışmaktadırlar. Bu kişiler gerektiğinde ustabaşı ile birlikte atölyede çalışabilirler. Atölyenin fiziksel koşullarından etkilenmemek için toz maskesi ve kulaklık takmalıdırlar. İhracatta uzmanlaşan tasarımcıların ise seyahat engellerinin olmaması gerekir. Tasarımcılar ofis ve atölye ortamında tam gün ve yarım gün çalışabilirler. Meslekte vardiya durumu yoktur. Müşteri, imalat personelleri ve yöneticilerle iletişim içerisindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
– Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
– Meslek eğitiminde teorik olarak temel tekstil bilgisi, iplik örme bilgisi, tekstil terbiyesi, çorap tasarımı dersleri verilmektedir.
– Pratik eğitimde temel sanat eğitimi, bilgisayarda illüstrasyon (resimleme) programları, çizim programları eğitimi verilmektedir.
– Mesleğin eğitimi süresince belirli süre zorunlu staj yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Çorap ve moda tasarımcılığı ülkemizde yeni bir meslektir. Günümüzde çorap firmaları markalaşma yolunda ilerlerken tasarımcıya ihtiyaç olacağı düşünülmektedir.. Sektörün ve ekonominin gelişimine bağlı olarak atölye ve üretim tesislerinde iş bulma olanakları yüksektir. Meslek kendi işini kurmak isteyenler için de uygundur. Gerekli sermayeye sahip olanlar kendi atölyelerini kurabilir veya çizim ofisleri açabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen kredi ve yurtlardan faydalanırlar.

Eğitim Sonrası: İlk işe girişte alınan ücret genellikle asgari ücret ve asgari ücretin 1,5 katı arasında değişir, ancak işyerinin büyüklüğüne ve çalışanın bilgi, becerisine ve tecrübesine bağlı olarak bu ücret artmakta, asgari ücretin 2 katı veya daha fazlası olabilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?