Cerrahi Teknikeri Nedir?

Cerrahi Teknikeri Nedir?
Ameliyathanede ameliyat esnasında cerrahın kontrolü ve denetimi altında ameliyat ekibinde yardımcı eleman olarak çalışan teknik elemandır.

Görevleri
İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanır.
– Ameliyat malzemelerini ameliyata hazır vaziyette bulundurur,
– Ameliyat malzemelerini sırası ile cerrahın kullanımına sunar,
– Ameliyat sırasında cerrahın vereceği diğer işleri yapar,
– Ameliyat bitiminde kullanılan ameliyat malzemelerini sayar ve eksik olup olmadığını kontrol eder bir sonraki ameliyata hazır bir şekilde steril olarak muhafaza eder,
– Ameliyattaki masa ve lamba gibi malzemeler ile ameliyatta kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazların kullanılması ve bakımından sorumludur.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Ameliyat masası, lambası,
– Yüksek teknolojik, ameliyat malzemeleri (Kuza, Ultra Sicim Vb)
– Pens, penset, makas, neşter gibi temel ameliyat malzemeleri
– Pamuk, gazlı bez
– Serum, kan

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Cerrahi teknikeri olmak isteyenlerin,
– Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
– El becerisi olan,
– Doğru ve çabuk karar verebilen, cerrahın söylediklerini hemen anlayıp, uygulayabilen,
– Cesaretli ve kandan korkmayan,
– El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
– Sorumluluk duygusuna sahip, dikkatli, titiz ve tedbirli, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Hastanelerin ameliyathane bölümlerinde görev yaparlar. Kapalı, çok temiz, iyi aydınlatılmış, ilaç kokulu olan bir ortamda uzun süre ayakta çalışırlar. Tam gün ve vardiyalı çalışırlar, nöbet tutarlar. Çalışırken özellikle ameliyat doktoru olmak üzere ameliyat ekibi ile iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Cerrahi Teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Ayrıca, 20 iş günü hastanenin ameliyathanesinde staj yapma zorunluluğu vardır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Cerrahi teknikerlerinin çalışma alanları ameliyat yapılabilecek donanıma sahip olan kamu ve özel sektör hastaneleridir. Programın yeni ve tek bir üniversitede verilmesi nedeniyle meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Meslek eğitimi süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Ancak isteyen öğrencilere koşulları uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumunca yükseköğrenim ve harç kredisi verilebilmektedir.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası kazanç durumu ise meslek mensubunun çalıştığı hastanenin büyüklüğü, sektörü (Kamu-Özel), meslek mensubunun bilgi ve deneyimine, pozisyonuna (Devlet Memuru, Sözleşmeli, İşçi) göre değişiklik gösterir. Özel sektörde asgari ücret ile asgari ücretin 3 katı arasında ücret alabilmektedirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?