Biyomedikal Mühendisi Nedir?

Biyomedikal Mühendisi Nedir?
Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.

Görevleri
– Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar,
– Sistemlerin bağlantılarını yapar,
– Sistemleri çalıştırır,
– Sistem ve cihazlarla ilgili araştırma- geliştirme faaliyetlerine katılır.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar,
– Ölçü aletleri (Avometre, ampermetre, voltmetre, osiloskop),
– EKG simlatörü, gaz analiz gibi özel test cihazları,
– Röntgen cihazları.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerin,
– Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip,
– Fen alanına ilgi duyan,
– Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,
– Ayrıntıları görebilen,
– Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Biyomedikal mühendisleri kapalı mekânlarda çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Birinci derecede alet ve makinelerle ilgilenirler. Etkileşimde bulundukları kişiler çalıştıkları kuruma göre diğer teknik personel ve sağlık personelidir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra elektronikle ilgili; analoğ, dijital, mikro işlem, Bilgisayarla ilgili; bilgisayar yazılımı, programlama, program kontrol, data analiz, görüntü algılama, Tıpla ilgili; biyoloji, fizyoloji, psikoloji, insan anatomisi, biyokimya, biyo malzeme gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Biyomedikal Mühendisliği, sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Biyomedikal Mühendisleri;
– Medikal alet ve cihazlarının üretiminin yapıldığı işyerlerinde,
– Resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda çalışabilirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda “Eğitim Katılma Belgesi” ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

Biyomedikal Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet memurları yasasına göre teknik hizmetler sınıfından maaş almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar çalıştıkları işyerinin durumuna, işteki tecrübe ve başarılarına göre asgari ücretin 4-7 katı arasında ücret, kendi işyerlerini açanlar ise daha yüksek kazanç sağlayabilirler.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?