Basketbolcu Nedir?

Basketbolcu Nedir?
Topu karşı potaya el ile atma kuralına dayanan ve beşer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan basketbol oyununu; temel bir eğitim alarak, bir ücret karşılığı sözleşme ile bağlı bulunduğu bir spor kulübünde lisanslı olarak ve kurallara bağlı kalarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

Görevleri
– Takımla birlikte sezon öncesi hazırlık çalışmalarına, sezon içi çalışmalara ve kamp programlarına katılır,
– Baş antrenörün belirlediği çalışma programını antrenörler nezaretinde uygular,
– Takımla birlikte maç takviminde belirtilen tüm basketbol müsabakalarına ve turnuvalara katılır,
– Antrenörlerin maç öncesi, maç sırasında ve mola ve devre aralarında vereceği taktikleri ve oyunları dinler, uygular,
– Sezon çalışmalarını (11 aylık bir çalışma) yürütür,
– Kategorisi (yaşa göre) ile ilgili müsabakalara katılır,
– Gerekli sağlık ve beslenme kontrollerinden geçer, sakatlıklarını klüp doktoruna bildirir ve tedavisini yaptırır,
– Takımı ile ilgili bütün toplantılara (rakip takımın analizi, oynadığı maçtaki istatistikler vb.) katılır,
– Karşılaşmayı yöneten hakemlere ve rakip takımın oyuncularına saygılı, centilmen ve sportmence davranır, uluslararası oyun kurallarına uyar,
– Antrenör, klüp yöneticileri, diğer teknik ve idari kadro ile sporcu arkadaşlarıyla iyi ilişkiler içerisinde bulunur,
– Davet edilmesi halinde milli takımın kampına katılır ve milli takım adına basketbol karşılaşmalarına katılır,
– Sağlığını korur, sporcuya zarar verecek kötü alışkanlıklardan uzak durur.

Kullandığı Araç ve Gereçler
Antrenman forması, spor ayakkabısı, spor çorabı, basketbol topu, basketbol potası, huniler, sıçrama çubukları, sağlık topları, kasa, minder, pas trambolini (bir oyuncunun paslaşmasını sağlayan yardımcı alet), kuvvetle ilgili ağırlık barları, dumbbellar, koşu bantları, bisiklet, atlama ipi, savunma yastıkları, skorbord (zaman skoru, oyuncu faullerini, alınan molalar sayılar ve periyotları gösteren cihaz).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Basketbolcu olmak isteyenlerin;
– Sportif yeteneğe sahip,
– Yetenekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Basketbolcular, kapalı bir spor salonunda çalışırlar. Çalışma ortamı temiz ve sıcak, sahanın ise uygun basketbol parkesi ile kaplı olması gerekir. Çalışma ortamı gürültülüdür. Genellikle düzenli ve disiplinli gündelik yaşam sürmeleri basketbolculardan beklenmektedir. Basketbolcular; diğer sporcu arkadaşları, koçları, idareciler vb. kişilerle iletişim içindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Basketbol eğitimi, en az 10-12 yaş arasında başlamalıdır. Eğitimde;
Teknik Antrenman: Basketbol oyunuyla ilgili tüm temel çalışmalar (top sürme, pas verme, şut atma, ribound, savunma çalışmaları, hücum çalışmalar).
Taktik Antrenman: Müsabakalarda uygulanacak oyun sistemi, rakip takıma göre hazırlanma gibi takımca çalışacak konuları kapsar.
Kondisyon Antrenmanları: Değişik dönemlerde antrenmanın özelliğine göre sporcunun kuvvet, dayanıklılık, sürat, koordinasyon (beceri), hareketlilik beş temel motorik özelliğinin (kişinin doğuştan getirdiği temel kondisyonel değerler) geliştirilmesini, korunmasını sağlayan çalışmaları kapsar.
Teorik Antrenmanlar: Sporcuların gerek saha (salon) içerisinde gerekse saha dışında basketbola özgü konuları içeren bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmaları kapsar (beslenme, spor sakatlıkları, doping veya yabancı maddelerin zararları, basketbol oyun kuralları, motivasyon yöntemleri vb.)

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Günümüzde basketbolcu mesleğine olan ilgi artmakta, branşın başarısı yükselmekte, basketbolla ilgili uluslararası temaslar gelişmekte, basketbolcu sayısı her geçen gün artmaktadır.

“Resmi Gazetenin 15 Kasım 2006 tarihinde yayınlanan ve 26347 sayılı yönetmeliğe göre”; Üniversitelerin fakülte veya dört yıllık yüksekokullarından mezun olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki genel şartları taşıyanlardan; a) Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları ile Akdeniz Oyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenlerin, b) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler kategorisinde Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenlerin, c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanların, kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde açık bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığında açık bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına sınavsız atanabilirler.”

Ayrıca okullar, kulüpler, spor ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler. Profesyonel basketbolcular, transferleri ile ilgili değişik kulüplerde faaliyetini sürdürürler. Amatör olarak spor yaşamını devam ettiren basketbolcular, performanslarına göre iş bulma olanaklarına sahip olabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir.

Eğitim Sonrası: Amatör takımlarda oynandığı zaman, asgari ücretin 2-3 katı ücret alırlar. Profesyonel olarak yapıldığında ise, transfer miktarı ve aldığı ücret yükselmektedir

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?