Bale Dansçısı Nedir?

Bale Dansçısı Nedir?
Bale dansçısı, bir öyküde rolünü üstlendiği karakterin duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandıran kişidir.

Görevleri
– Sahnede canlandırılacak öyküyü okur,
– Rolünü canlandıracağı kişinin duygu ve düşüncelerini özümser,
– Yapacağı hareketlerin figürlerini öğrenir ve bunu egzersizlerle geliştirir,
– Ekip halindeki prova çalışmalarına katılır,
– Gösteri günü vaktinde gelerek kostümünü giyer ve makyajını yaptırır,
– Sırası geldiğinde sahneye çıkar ve figürlerini, müzik eşliğinde, ayak parmakları üzerinde zarif hareketlerle dans ederek yapar. Hareketlerinin müzikle ve diğer oyuncuların hareketleri ile uyumlu olmasına çalışır,
– Gösteri bitince, diğer oyuncularla birlikte seyircileri selamlar. (Sahnede tek başına, bir eşle veya dans grubunun üyesi olarak figürlerini sergiler.)

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Tayt,
– Mayo,
– Bale pabucu (Bayanların kullandığı bale pabucu Point Shoe olarak adlandırılır),
– Tütü (Bayanların kullandığı bale eteği),
– Tozluk, dizlik (Provalarda kullanılır).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Bale dansçısı olmak isteyen bir kimsenin,
– Uzun ve yorucu çalışmalar yapması gerektiğinden sabırlı olması,
– Yaratıcı olması,
– Yönergelere uygun davranması,
– Başkaları ile işbirliğine açık olması gerekmektedir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Bale dansçısı genellikle kapalı ortamlarda gösterisini sunar, ancak zaman zaman açık-hava tiyatrolarında da oyunun sergilendiği olur. Bale dansçısı oyunda bir ekibin üyesi olarak rolünü yapar. Temsiller genellikle gece verildiği için bale dansçısı gündüz dinlenir veya provalara katılır. Geceleri, hafta sonu ve bayram tatillerinde görev yapmak durumundadır.
Bale dansçısı:
– Koreograflarla,
– Meslektaşlarıyla,
– Bale eğitmenleriyle,
– Orkestra şefiyle,
– Bale piyanistiyle,
– Sahne sorumlusuyla,
– Sahne müdürüyle,
– Repetitörle (koreograf yardımcısı) iletişimde bulunur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Bale dansçılığı, Konservatuar Müzik ve Bale ortaokulunda 4 yıl, lise devresi 4 yıl, lisans devresi 4 yıl olmak üzere toplam 12 yıl süren bir eğitimi gerektirmektedir. Bale, çok güç ve uzun bir eğitime ihtiyaç gösteren yorucu bir sanat dalıdır.

Bale sanatçısı olabilmek için kabiliyet, müziği sevme, doğuştan ritim anlayışına sahip olmak yeterli değildir. Küçük yaşlarda başlayıp uzun yıllar boyunca her gün ve sürekli eğitim yapmak zorunluluğu vardır. Derslerde bale öğretmenleri tarafından hazırlanmış akademik bale karakteriyle dansçının teknik ve eleştiri yeteneği artırılır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Bale dansçıları, sanatçı unvanıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (Ankara) ile bu kuruma bağlı Opera ve Bale Müdürlüklerinde, ayrıca özel bale topluluklarında görev alabilir. Bunun dışında, eğitici olarak Devlet Konservatuarları ile özel bale kurslarında çalışma alanı bulabilirler.

Kültür Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ndeki orkestra, opera ve bale sanatçı kadroları her yıl Maliye Bakanlığı vizesi ile temin edilmektedir. Dolayısıyla yıl içinde Kurumun açtığı bale sanatçısı sınavına müracaat çok fazla da olsa ancak uygun görülen kadro sayısı kadar sanatçı alınabilmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak başarılı bulunan öğrencilere bazı vakıflar tarafından burs verilmektedir. Konservatuarda lisans eğitimi yapan son sınıf öğrencileri Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde verilen bazı temsillerde sahneye alışmak ve kısmi bir ücret kazanmak amacıyla “yevmiyeli sanatçı statüsü”yle çalışabilirler.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrasında kazanç, Devlet Opera ve Bale Kurumu’nda oldukça yüksektir. Bale dansçılarının aldığı en düşük ücret net asgari ücretin yaklaşık 10 katı kadardır.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?