At Antrenörü Nedir?

At Antrenörü Nedir?
Atın beslenme, bakım, idman, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan, yarış eğitimi vererek atı yarışa hazırlayan kişidir.

Görevleri
– Atı besler,
– Atın rahatsızlığının olup, olmadığını kontrol eder,
– Atın yaşadığı yerin ( Box ve Padoklar) fiziki koşullarını ayarlar,
– Atı yarışa hazırlar, hazır olup olmadığına karar verir,
– Atın günlük antrenman programını hazırlar ve uygulamasını takip eder.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Tok,(kask),
– Çizme,
– Kantarma(başlık),
– Eğer,
– Üzengi,
– Kronometre,
– Lonj kamçısı,
– Yular,
– Lonj ipi,

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
At antrenörleri öncelikle atçılık sporunu ve atı sevmelidirler,
– Atlarla iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve dayanıklı,
– Yeniliklere açık,
– Tedbirli ve dikkatli kimseler olması gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
At antrenörleri genellikle açık havada çalışırlar. Kapalı çalışma alanları kokulu olabilir, çalışırken atın üzerinden düşme ve at tarafından saldırıya uğrama gibi tehlikeleri vardır. İşlerini yaparken bazen tek başına bazen diğer çalışanlar, at sahipleri, jokeyler ve seyisler ile iletişim halindedirler.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Türkiye Jokey Kulübünden görevlendirilen elemanlar ile Veteriner Fakültesi öğretim görevlilerince verilmektedir. Ayrıca 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında hipodromlarda, özel ve kamuya ait haralar ve at barınaklarında iş bulabilirler. Ayrıca meslek mensupları, idman merkezleri açarak kendi adlarına çalışabilmektedirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Eğitim süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirle

Eğitim Sonrası: Ücretler çalışılan işyerlerine ve deneyime bağlı olarak asgari ücretin 3-4 katı arasında değişmektedir. Ayrıca çalıştırdığı atın koşu kazanması durumunda verilen ikramiyenin %10 u antrenöre verilmektedir.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?